Amennyiben ugyanis az saját tőkére vonatkozó új előírások (Basel III) bevezetésre kerülnek, az a gazdasági növekedés drasztikus gyengülését idézné elő a cégek szerint. Ez pedig 2015-ig világszerte 9,7 millió munkahely elvesztésével járna együtt.
Mindez abból a tanulmányból tűnik ki, amelyet a szervezet csütörtökön terjesztett elő Bécsben. Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnöke, aki egyszersmind az IIF elnöke is, azzal a felhívással fordult a felügyeleti hatóságokhoz, hogy az új előírások bevezetésekor meggondoltan járjanak elő. Még egyértelműbben fogalmazott Peter Sands, az IIF igazgatója, aki egyszersmind a Standard Chartered brit bank főnöke. "Ára van annak, hogy a bankrendszert biztonságosabbá és stabilabbá tegyük. Ezt az árat pedig elkerülhetetlenül a reálgazdaság viseli."
Az IIF védekezik a "Basel III" első tervezete ellen, amelyet a jegybankoknak és a felügyeleti szervek tavaly decemberben terjesztettek be. A módosításra 2010 végéig van lehetőség, 2012 végéig pedig a szabályozást meg kell valósítani.
Az IIF adatai szerint a Basel III odavezetne, hogy a GDP a G3 régióban (Egyesült Államok, Japán és az euróövezet) 2015-ig 3,1 százalékkal csökkenne. A legerősebb csökkenést az eurotérségben éreznék, ahol a gazdasági teljesítmény vélhetően 4,3 százalékkal alacsonyabb lenne. Az Egyesült Államokat 2,6 százalékos csökkenés sújtaná, a japánban mérséklődés 1,9 százalékos lehet. Az IIF a tanulmányában továbbá azzal számol, hogy a G3-országok bankjainak 2010-2015-ben a saját tőkéjüket 636 milliárd dollárral kellene megemelniük.
A jelek szerint a bázeli bizottság meghallotta a bankok szavát, hiszen Nout Wellink, a csoport vezetője már finomított a hivatalos állásponton. Úgy fogalmazott: lazítanak majd a rendelkezéseken, hogy a pénzintézetek megfelelő tőkeerővel és bevétellel alkalmazkodhassanak az új rendszerhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.