A hírre a távol-keleti tőzsdék mindegyike feljebb kúszott: a kínai Shanghai Composite 2,2, a hongkongi Hang Seng 2,8 százalékkal nőtt. A tokiói Nikkei 225 indexe pedig egyhavi csúcson zárt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 349,46 pontos emelkedéssel, 21 720,46 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest ez 1,64 százalékos erősödést jelent. Az elemzők közül többen nagy emelkedést várnak a hazai börzén, s várhatóan ez a hangulat egész héten kitart. A nyitás után nem sokkal valamennyi vezető részvény a pozitív tartományban állt, fél tíz után a Mol 3,03, az OTP 2,35, az MTelekom 0,62 százalékos pluszban.
A devizapiacok is egyértelműen jó hírként fogadták a kínai bejelentést. A dollár egyhónapos mélypontjára esett az euróval szemben: az eurót hétfőn reggel röviddel hét óra előtt 1,2425 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi kereskedelemben a vasárnap késő esti 1,2434 dollár után. Pénteken még az 1,2400 dollár alatti euró árfolyam volt a jellemző.
Miközben a feltörekvő piaci devizák, így a forint is látványos erősödéssel indította a hetet. Reggel kilenc óra után pár perccel egy euróért 277,65 forintot kértek, igaz, korábban a 276-os szint alatt is járt a kurzus. A dollárral reggel kilenckor 222,99 forinton kereskedtek, míg a svájci frank ára nem csölkkent annyira látványosan; az alpesi devzát a nap kezdetén 202,29 forinton adták-vették. A nemzetközi befektetői környezet azonban optimista, így a későbbiekben a forint esetében további felértékelődés várható.
A mai nap legfontosabb makrogazdasági híre egyértelműen a monetáris tanács kamatdöntése lehet, bár az elemzők szinte egységes úgy vélik, hogy a nem változik a jelenlegi 5,25 százalékos alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.