Számos, nem kívánt mellékhatás veszélyét rejti magában a parlament elé a múlt héten benyújtott, a pénzügyi intézmények által fizetendő különadóról szóló tervezet, ám a jelek szerint erről az egyre erőteljesebb külső jelzések hatására sem hajlandó tudomást venni a kabinet. A legalapvetőbb probléma a pénzügyi szolgáltatókat terhelő extra sarc mértékéből adódik, hiszen 200 milliárd forint még a piaci szereplők tavalyi eredményeinek ismeretében is nyilvánvalóan túl sok.
A kormány érvelése szerint a hazai intézmények tavaly összesen több mint 300 milliárd forintnyi nyereséget produkáltak, így a teher bár drasztikus, de átmeneti jelleggel elviselhető. Ez az érvelés viszont némileg sántít: az egyáltalán nem öles léptekkel javuló makrogazdasági helyzet tükrében egyáltalán nem biztos, hogy akár a bankok, akár más pénzügyi szolgáltatók reprodukálni tudják a tavalyi eredményt.
A hitelportfóliójuk minősége ugyanis, ha lassabban is a korábbinál, de tovább romlik, és a hetek óta gyengélkedő forint sem javít a helyzeten. És bár a pénzügyi szektor összességében stabilan nyereséges, ez az egyes szereplőkre lebontva már csak részben igaz. A pénzügyi vállalkozások például szektorszinten is veszteséget produkáltak tavaly, és az első tízes boly utáni bankok között is akadtak olyanok, amelyek mínusszal zárták a tavalyi esztendőt. A költséghatékonyság további javításának terén pedig már korlátozottak a lehetőségek: több bank ugyanis már bőven 50 százalék alatti költség/bevétel aránnyal dolgozik, amely európai összevetésben sem rossz.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Rossz hatással a növekedésre és a bankok eredményére, árfolyamára
A hazai bruttó hazai termék akár 0,4 százalékát is eltüntetheti a pénzügyi szolgáltatókra kivetni tervezett különadó – állapítja meg a Költségvetési Tanács elemzése.
A testület szerint a pénzügyi intézmények tervezett adója több mint 165 milliárd forinttal növeli az államháztartás idei bevételeit. Emellett a bankadó hatásai igen erőteljesen érzékelhetők lesznek a következő években, a különadó a gazdasági teljesítmény szinte minden formáját fékezi, mérsékli a fogyasztást, visszaveti a beruházási kedvet, rontja az ország nettó exportpozícióját, csökkenti a versenyszektor béreit és a foglalkoztatottságot.
Az elemzés szerint a jelenlegi szabályozási környezet mellett a bankok képesek akár a terheik hatvan százalékát áttolni a lakosságra. Drágulhatnak a banki szolgáltatások, ez elsősorban a változó kamatozású jelzáloggal biztosított hiteleken, a kedvezőtlenebb betéti kamatfeltételeken és a tranzakciós díjakon lesz érzékelhető. Ennek elkerülése csak a jelenlegi szabályozási környezet változtatásával érhető el. (A piaci szereplőket a magatartási kódex egyik passzusa védi, amely szerint az adóemelés áthárítható.)
A netfolio.hu napokban megjelent elemzése szerint pedig a különadó a két tőzsdei bank – az OTP és az FHB – eredményére és árfolyamára sem gyakorol kimondottan kedvező hatást.
Céláremelés az OTP-nél
Felfelé módosította a Citigroup az OTP-részvényre adott célárfolyamát. A bankpapírt figyelő elemző szerint egyéves időtávon 5941 forintos árfolyam lehet reális, szemben az eddig megcélzott 5867 forintos kurzussal.
További részletek a különadó hatásairól: Félszázaléknyi GDP tűnhet el
Harc a devizapiac ellen
Több hazai hitelintézet is igyekszik enyhíteni az elmúlt hetek devizapiaci mozgásainak hatásait annak érdekében, hogy ne romoljon tovább a lakossági hitelportfólió minősége. Az ügyfelek törlesztési képességével kapcsolatos félelmek nem alaptalanok: a devizahiteleknél meghatározó svájci frank árfolyama immár stabilan 210 forint felett mozog, ez mintegy 15 százalékkal magasabb az év eleji kurzusnál.
Tegnap a Budapest Bank jelentette be, hogy augusztustól mérsékli jelzáloghiteles klienseinek törlesztési terheit. További részletek, valamint az FHB és a K&H Bank kedvezményeiről többet itt olvashat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.