A tőzsde részvényindexe, a BUX 554 pontos, 2,46 százalékos csökkenéssel, 21.942,87 ponton zárt pénteken. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 715,86 ponttal, 3,37 százalékkal magasabban áll. Az IMF-EU tárgyalások kudarca után eladói nyomással indult a hét.
A BUX hétfőn közel ezer pontos csökkenéssel nyitott, majd zárásra 653 pontra mérsékelte veszteségét.
A forint piacán szintén pánikszerű gyengülést okozott a tárgyalások megszakadásának híre: tíz forinttal, 281 forintról 291 forintra gyengült a forint az euróhoz képest. Pénteken ismét 288 forint felett zárt az euró.
A hét további napjain korrigált a részvénypiac - ezt támogatta a pozitív nemzetközi hangulat is -, de jóval alacsonyabb forgalom mellett, mint amilyen korábban az eséshez társult. Erősítették a bizalmat a kormány részéről megjelent nyilatkozatok is, miszerint az ország mindenképpen tartja az idén a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt.
A szakértők szerint ugyanakkor továbbra is kockázatot jelent a megállapodás elnapolása a nemzetközi hitelezőkkel, és emiatt a forint eszközök sérülékennyé válhatnak a következő időszakban. Ennek jele pénteken már meg is mutatkozott, amikor is negatív hitelminősítői lépések hatására a BUX mínuszba fordult, alulteljesítve az európai tőzsdeindexeket, a forint pedig ismét elvesztette azt a nyereségét, amit a hétfőn elszenvedett veszteség óta gyűjtögetett.
Pénteken a Moody''s leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország befektetői adósbesorolását, a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor''s pedig az eddigi stabilról negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását.
Nézze meg Orbán Viktor miniszterelnök parlamenti felszólalását a bankadóról és az EU-IMF tárgyalásokról
A héten az Országgyűlés elfogadta a pénzügyi törvényekhez kapcsolódó módosításokat, köztük a bankadót. Az OTP saját számításai szerint a bankadó az OTP adózott eredményét csoportszinten várhatóan 29 milliárd forinttal csökkenti 2010-ben.
Nézze meg, hogy vélekedik Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója az IMF-EU-tárgyalásokról és a bankadóról
value="http://www.youtube.com/v/gFU-Wp1oOAc&hl=hu&fs=1">
name="allowFullScreen" value="true">
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always"
allowfullscreen="true" width="350" height="344">
A héten olyan sajtóhírek is felröppentek, hogy jövőre az energia- és a telekommunikációs szektorra is különadót vetnének ki, bár a kormányzat részéről ezt igyekeztek cáfolni. A híresztelés mindenesetre nem kedvezett a Mol és a Magyar Telekom részvényeinek.
A BÉT forgalma 99,2 milliárd forintot ért el az elmúlt héten, míg az előző hét összforgalma 93,25 milliárd forint volt. Az összforgalomból az OTP részvények adásvétele 79 százalékot tett ki, a Mol 11 százalékkal, a Magyar Telekom 3,7 százalékkal, a Richter pedig 2,8 százalékkal részesedett. A vezető részvények közül a gyógyszergyártók erősödtek, míg a többi blue chip árfolyama csökkent az elmúlt héten.
Az OTP árfolyama 2,12 százalékkal csökkent, 5.031 forintra. A Mol részvények ára 5,32 százalékkal 19.500 forintra esett. A Magyar Telekom 3,34 százalékot veszített értékéből, 665 forintot ért pénteken záráskor. A Richter 0,68 százalékkal 44.600 forintra erősödött. Az Egis 2,70 százalékos nyereséggel, 20.950 forinton zárta a hetet. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 10 ponttal, 0,50 százalékkal 2.006,34 pontra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.