Eddig jól alakult az uborkaszezon a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) részvényekkel rendelkező befektetők szempontjából, hiszen majdnem minden papír pluszban zárta az első, teljes nyári hónapot.
A nyári időszakhoz mérten néha szokatlanul intenzív forgalmat is hozó hónapban a BÉT első számú indexe, a BUX 5,7 százalékkal emelkedett, és pénteken 22265,6 ponton zárt.
A legsikeresebb részvénynek ezúttal a TVK bizonyult. A közepes súlyú szereplők közé tartozó vegyipari társaság papírjának árfolyama a múlt hét végéig tartó egy hónap alatt 3415 forintig emelkedett, amely majdnem 18 százalékos növekedést jelent a június végi kurzushoz képest.
Összességében a vezető részvények sem szerepeltek rosszul, hiszen mindegyikük pluszban zárta a hónapot. A blues chipek közül a bankadó hatásai kapcsán gyakran elővett OTP szerepelt a legjobban: a hónap utolsó kereskedési napjának végén 5235 forintot ért a részvény, amely a június végi záróárnál majdnem tíz százalékkal magasabb.
Nem muzsikált rosszul a nagyobbik gyógyszerpapír, a Richter sem, amely a 7,22 százalékos, egy hónapos emelkedés után 44500 forintot ért. Az MTelekom kurzusa még mindig 700 forint alatt várja a folytatást, ám a pénteki, 675 forintos záróár is 4,9 százalékos drágulást tükröz. A Mol szempontjából viszont nem alakult túl fényesen az elmúlt hónap: bár az olajpapír ára júliusban 220 forinttal nőtt, ez a 19620 forintos záróár tükrében csak 1,1 százalékos emelkedésnek felel meg.
A többi részvény közül még a második számú hazai gyógyszergyártó, az Egis papírja is igen figyelemre méltó teljesítményt nyújtott. A részvény darabjáért 21050 forintot adtak a pénteki záráskor, amely 11,37 százalékkal magasabb az egy hónappal korábbi értéknél. Figyelemre méltó, csaknem 8,5 százalékos emelkedést produkált a szállodaiparban érdekelt Danubius is, amelynek az árfolyama 30-án délután éppen 4000 forint alatt tartózkodott.
Drasztikus zuhanásra pedig ebben a hónapban nem is igen akadt példa, hiszen a néhány, a június végéhez képest mínuszban álló papír – például a Pannergy, vagy a Synergon - is jellemzően néhány tized százalékot veszített értékéből. Kivételt ez alól csak a KEG részvénye jelentett, amely bő 45 százalékos süllyedés után 141 forinton zárta a hónapot.
Ami pedig a kilátásokat illeti, azok egyáltalán nem rosszak. Tekintettel arra ugyanis, hogy több nagy európai tőzsdei cég is az előzetesen vártnál jóval kedvezőbb első félévi eredményről adott számot, a következő hetekben növekedhet a kereslet a részvények iránt. A várhatóan kedvezően alakuló nemzetközi hangulaton kívül a hazai cégek augusztusban megjelenő gyorsjelentései alakíthatják majd az árfolyamokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.