Kezd elhatalmasodni a világban a kompetitív leértékelési játék
Ez a világgazdaság hosszabb távú növekedési potenciálja szempontjából szinte biztosan kedvezőtlen, de lokális terápiaként ideig-óráig, adott esetben nagyon hosszú ideig működhet. Márpedig közelről nézve minden probléma lokális – írja elemzésében a Concorde a Facebookon.
A protekcionista intézkedések foganatosítását nemzetközi intézmények és egyezmények egész sora, továbbá kölcsönös függőségek bonyolult hálója nehezíti, ezért az ilyesmi állandó kézi vezérlést igényel, és csak bizonyos korlátokkal alkalmazható. A protekcionista gazdaságpolitika hagyományosan legerősebb eszköze, a vámpolitika történelmi horizonton tekintve ma szinte elhanyagolható szerepet játszhat csak – azaz kell helyette valami más, ha egy ország protekcionista eszközökkel kíván előnyökhöz jutni a nemzetközi versenyben.
A protekcionizmus mostanában alkalmazott, és éppen terjedőben lévő fegyvere az export versenyképességének maximalizálására optimalizált árfolyam-politika, azaz a saját deviza gyengítése a főbb kereskedelmi partnerek devizáival szemben. Látványos és komoly játékról van szó, amely alapvető hatással van a befektetői környezetre.
Igazán csak most durvul el, pedig benne vagyunk már nyakig
Az amerikai-kínai árfolyam-politikai vita kiéleződése, a múlt heti japán intervenció, az ez utóbbival kapcsolatos amerikai aggodalmak finom hangoztatása, a jen és az euró erősítése érdekében ebben az évben tett kínai erőfeszítések arra utalnak, hogy a saját deviza gyengítésének eszköze csak mostanában kerül elő, pedig a jelenlégi válságperiódusban több esetben is komoly szerepe volt ennek, az elmúlt két év több érzékletes példával is szolgál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.