Ha a portugál hitelpapírokat is sikerül eladni, akkor sem nyugodhatnak meg igazán a befektetők, a jelenlegi 7 százalék körüli kamat mellett aligha lesz képes az ország saját adósságát finanszírozni – mondja Büki András, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. A kamatoknak ugyanis alacsonyabbnak kellene lenniük a nominális GDP-növekedésnél, ám Portugáliában erre nincs remény: nem bővül a gazdaság, és az infláció is 2 százalék körül van.
Könnyen lehet, hogy Görögország és Írország után Portugália is mentőcsomagra szorul majd. Az írek 85 milliárd eurónyi hitelt kaptak az EU és az IMF által létrehozott 750 milliárdos stabilitási alapból (EFSF), amelynek a megerősítéséről egyre több szó esik annak kapcsán, hogy esetleg Spanyolország is Írország sorsára jut – írja a Raiffeisen Capital Management (RCM) legfrissebb kötvénypiaci elemzésében. Az idő vészesen fogy, legkésőbb 2011 első negyedévének végéig össze kell állítani egy védhető megoldáscsomagot, ekkortól ugyanis ugrásszerűen megnő a spanyol bankok és a spanyol állam refinanszírozási igénye. Tegnap egyébként a japán kormány bejelentette, hajlandó mintegy 100 milliárd jen értékben vásárolni az EFSF által Írország megmentésére kibocsátott kötvényekből.
A periféria adósságválságából a stabil államok kötvénypiaca egy ideig képes volt profitálni, a német és az amerikai állampapírhozamok rekordalacsony szintre süllyedtek. Az elmúlt hetekben azonban fordult a kocka, és a hozamok megindultak felfelé. Az RCM úgy véli, a tízéves amerikai állampapírhozamok nem mennek tartósan 4 százalék fölé, a német hozamszintet viszont az a félelem is felfelé hajtja, hogy Németországnak jelentős pénzügyi hozzájárulással kell majd besegítenie az euró megmentésébe. A tízéves futamidejű német állampapírok hozama 3 százalék körül alakult, vagyis csaknem 100 bázisponttal múlta fölül az augusztus végén elért negatív rekordot.
A feltörekvő piaci kötvények az RCM szerint annak ellenére is változatlan népszerűségnek örvendenek a befektetők körében, hogy a hozamok jelenleg világszerte nagymértékben alulmúlják az elmúlt évi szinteket. A viszonylag kedvező növekedési adatoknak és a jobb hitelképességi mutatóknak köszönhetően még mindig vonzók, bár igaz, hogy az egyes országokat és kibocsátókat differenciáltan kell megítélni.
Ami a hazai helyzetet illeti, a tegnapi diszkontkincstárjegy- (dkj) aukció jól sikerült. Az Államadósság-kezelő Központ által meghirdetett 40 milliárd forintnyi három hónapos lejáratú állampapírt két és félszeresen jegyezték túl, így a központ 45 milliárdra emelte az értékesített mennyiséget. A hozamok sem emelkedtek, 5,67–5,73 százalék között mozogtak, az átlaghozam 5,71 százalékos lett, egy bázisponttal alacsonyabb az egy héttel ezelőttinél, és bőven a referenciaráta alatt van.
A következő megméretés holnap jön, amikor három-, öt- és tízéves államkötvényeket próbál eladni az államadósság-kezelő, összesen 45 milliárd forint értékben. A kockázat a magyar államadósságon egyre nagyobb, az ötéves kötvények CDS-e tegnap már 400 bázispont fölött volt. Az aukció eredményét befolyásolhatja, hogyan sikerül ma eladni a portugál államkötvényeket. Ha a dél-európai országról kiderül, hogy képtelen finanszírozni saját államadósságát, az kedvezőtlen hatással lehet a magyarországi piacokra is. Jóslásokba bocsátkozni azonban a szakemberek sem mernek. „A mostani hozamok mellett még elég vonzók lehetnek a magyar államkötvények. A felkínált mennyiséget pedig akár egy-két nagyobb vevő is meg tudja vásárolni, ha ők bejönnek, elfogynak a papírok” – mondja Büki.
Ami a távolabbi jövőt illeti, még több a bizonytalanság. A nemzetközi helyzet mellett az is befolyásolhatja a magyar állampapírok hozamát, hogyan változik márciusban a jegybank monetáris tanácsának összetétele – mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. A szakember épp ezért a hazai kötvénypiacon kivárást javasol.
Kevesebb eladás
Bulgária kevesebb állampapírt értékesít az idén, mivel nőnek majd az adóbevé-telek és mérséklődik a finanszírozási szükséglet – idézte Borjana Pencseva pénzügyminiszter-helyettest a Reuters. Közölte: Bulgária közel egymilliárd leva értékben tervez belföldi eladást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.