A portugál kormány távozása arra késztette az olajkereskedőket, hogy kiszálljanak a long pozícióikból és nyereségeket realizáljanak. Az olajár 0,4 százalékkal mérséklődött és barrelenként 115 dollár felé tartott ma délelőtt. Ám a trend ismét emelkedésbe fordulhat, hiszen a figyelem továbbra is a közel-keleti és észak-afrikai helyzetre irányul, amely – az amerikai benzinkészletek múlt heti vártnál nagyobb mérvű csökkenése miatt – a WTI nyersolaj árát szerdán 2008 óta a legmagasabb szintre nyomta fel.
Immár ötödik napja támadják a nyugati erők a líbiai hadsereget, a szövetséges erőknek mindeddig nem sikerült áttörést elérniük Kadhafival szemben. A közel-keleti válság azonban számos más országra is kiterjedt: tegnap két palesztin rakéta robbant fel Izraelben, erre válaszul Benjamin Netanyahu miniszterelnök tartós összecsapásokkal fenyegette meg a Gáza-övezetben működő Hamász erőket.
A szíriai Deraa-ban folytatódtak a harcok a kormányellenes tüntetők ellen: hat demonstrálót öltek meg a biztonsági erők, amelyek válogatás nélkül nyitottak tüzet a tüntetőkre. Jemenben az elnök ígéretet tett arra, hogy lemond az év végén, de a kormányellenes tüntetőket ez láthatóan nem nyugtatja meg.
"A piac ma pihen, és a kereskedők még mindig a taccsvonalon igyekeznek kiértékelni, mi történik legközelebb Észak-Afrikában és a Közel-Keleten" - vélte Serene Lim, az ANZ Bank olajelemzője Szingapúrban. A szakértő a Reutersnek elmondta : az eurózónában érezhetően növekszik a kockázat, sok múlik azon, hogy Portugália kér-e mentőcsomagot. A portugál bizonytalanság egyébként azonnal kihatott az euróra: a közös európai deviza veszített erejéből, így a dollár 0,3 százalékot erősödött a valutakosárral szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.