A költség Japán 2010-es gazdasági termelésének mintegy 6 százalékának felel meg, és ez az eddigi legnagyobb összegű becslés a korábbi 200 milliárd dolláros számítások után. A Világbank Szerint Japánnak öt évébe fog kerülnie az újjáépítés. A kormány szerint az infrastruktúrában okozott kár és a Fukusima térségében lévő atomerő jövője körüli bizonytalanság kisiklathatja Japán törékeny gazdasági élénkülését.
Az ország ugyanis energiahiánnyal szembesül és nehézségek mutatkoznak a termékek országon belüli szállítása és exportja tekintetében is. Elemzők szerint a növekedés addig nem áll helyre, amíg meg nem oldják az infrastrukturális problémákat és a gyárak nem kezdenek teljes kapacitással működni.
A Reuters jelentése szerint az Egyesült Államok az első olyan ország, amely nem enged be élelmiszert Japán sugárzás sújtotta övezetéből. Amerika szerdán közölte, hogy leállítja a tej, zöldségfélék és gyümölcsök behozatalát a sugárfertőzés miatt. A régióban található országok: Kína, Malajzia, Szingapúr és Dél-Korea viszont egyelőre csak ellenőrzik az importált termékeket és fontolgatják a tiltás bevezetését. A Világbank adatai szerint az élelmiszer adja a japán export 1 százalékát.
A Japánban történt földrengés, cunami és nukleáris válság okozta emberi és gazdasági kár miatti bizonytalanság szerdán hatással volt az ázsiai részvényekre, az euró pedig gyengült a Portugáliában tartandó parlamenti szavazás előtt, ami a kormány bukását idézheti elő.
Nem arról van szó, hogy a piac ignorálja a fundamentális adatokat - hangoztatta Takashi Hiroki, a Monex Inc. vezető stratégiája. "Egyszerűen még nem ismerjük azokat, mert számos japán vállalat még gyűjti az információkat a katasztrófa alatt elszenvedett károkról. Az értékpapírpiacon érzékelhető idegesség és volatilitás támogatást nyújtott a japán államkötvényeknek, és az irányadó tízéves határidős papírok jegyzése 0,33 ponttal 139,73 pontra, míg a 10 éves hozam 3 bázisponttal 1,215 százalékra csökkent.
Ugyanakkor a Brent minőségű olaj ára az ázsiai kereskedelemben barrelenként 116 dollár közelében volt, miután 0,6 százalékkal emelkedett szerdán, miután a Jemenben növekvő feszültség emelte azokat a biztonsági kockázatokat, amelyekkel az olajtermelés szembesül az arab félszigeten, ahol a világ legnagyobb olajmezői találhatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.