BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rakétaként szökhetnek fel az árak - Olajárak, most

A Brent minőségű olaj ára kedden barrelenként 112 dollár fölé emelkedett, mivel a Közel-keleten és Észak-Afrikában folytatódó feszültség azzal fenyeget, hogy tovább csökken a nyersolajellátás, noha Szaúd-Arábia növelte a termelést a líbiai export pótlására.

A határidős Brent olaj ára áprilisi szállításra 41 centtel, 112,21 euróra emelkedett. A kontraktus februárban több mint 10 százalékkal drágult, ami a legnagyobb havi százalékos növekedést jelez 2009 májusa óta. Az amerikai nyersolaj pedig 33 centtel drágult barrelenként 97,30 dollárral. Mindkét irányadó minőség ára a múlt héten két évi csúcsot ért el a líbiai helyzet miatt. Az IMF figyelmeztetett, hogy a globális gazdasági növekedésre negatívan hathat ki, ha az olajár hosszabb ideig a jelenlegi magas szinten marad.

Günther Oettinger, az EU energiaügyi biztosa szerint az olajárak emelkedése rövidesen eléri a csúcspontját. Az EU-nak azonban – tekintettel a Líbiában kialakult helyzetre – nem kell tartania olaj ínségtől. Oettinger az EU energiaügyi minisztereivel Brüsszelben tartott találkozója után úgy nyilatkozott: a Líbiából az EU-ba irányuló olaj- és gázszállítások"nem jelentéktelenek, de nem is kiemelkedően nagyok. Ezen kívül Oettinger szerint alternatív szállító országok is hajlandóak beszállni, ezek között említette Szaúd-Arábiát és Oroszországot. Oettinger úgy látja: az olajár a következő napokban elérheti a csúcspontját.

A CMC Markets elemzője, Ben Le Brun a Reutersnek azt mondta: rendkívül magas a félelem-prémium az olajárban, mivel igen nagy az esély arra, hogy a válság átterjed a térség más országaira is, ebben az esetben az árak "rakétaként szökhetnek fel".

A müncheni IFO kutatóintézet vezetője szintén úgy vélte, hogy a líbiai zavargások nem hatnak negatívan az olajellátásra és a konjunktúra alakulására Németországban. A Deutschlandfunknak nyilatkozva Hans-Werner Sinn úgy vélte, hogy a líbiai exportkiesést könnyen pótolni lehet. Ám ha a zavargások áterjednének olyan országokra, mint Szaúd-Arábia és Katar, "akkor olajszűke jöhet létre."

A MENA egyiptomi hírügynökség eközben jelentette, hogy az egyiptomi értéktőzsde újranyitása késik. Eredetileg a kereskedés kedden folytatódott volna, de most vasárnap, március 6-án nyit meg újra. Az egyiptomi értéktőzsdén az üzleti forgalmat január 27-én függesztették fel, miután az irányadó egyiptomi index erősen zuhant, mert a befektetők zavargásoktól tartottak. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.