A vörösréz ára magasabbra kúszott a londoni fémtőzsdén LME 0,3 százalékkal emelkedett, tonnánként 9 905 dollárt érve el, miután hivatalos források azt közölték, hogy Kína vörösrézimportja 30 százalékkal növekedett egyhavi rátán. Az ón ára is rekordot ért el a második egymást követő jegyzési napon, az ólom pedig hároméves csúcsot döntött a londoni fémtőzsdén.
Az arany ára is immár az ötödik egymást követő jegyzési napon ért el csúcsmagasságot, unciánként meghaladva az 1 476 dollárt, mivel a dollár további gyengülésének lehetősége a befektetők figyelmét a nemesfémre irányította. Eközben rekord forgalmat bonyolított az ezüst is. "Úgy vélem, jó esély van arra, hogy az arany ára ebben a negyedévben elérje az unciánkénti 1 500 dollárt is. Sőt, még feljebb is kúszhat, ha a dollár gyengesége folytatódik és a Federal Reserve folytatja a laza monetáris politikát" - mondta Ong Yi Ling, a szingapúri Phillip Futures befektetési elemzője a Reutersnek nyilatkozva.
A befektetők a bizonytalanságok láttán a nemesfémek felé fordulnak, és aranyba, ezüstbe invesztálnak. Az Aranypiac beszámolója szerint dollárban számolva eddig 125 százalékot erősödött az ezüst árfolyama az elmúlt 12 hónapban. A GFMS csütörtökön megjelent éves ezüstpiaci elemzése (World Silver Survey) szerint ez az ipari kereslet bővülésére és a töretlen befektetői érdeklődésre vezethető vissza, amelyek a továbbiakban is az ezüstárfolyam alakulásának legfontosabb mozgatórugói maradhatnak.
Ugyanakkor a Brent minőségű nyersolaj ára 50 centtel közel 126 dollárra csökkent hordónként, miközben az amerikai könnyű nyersolaj ára szinte változatlan, 112,69 dollár. Ám még ha a nyersolaj árak egyelőre kiegyenlítődnek is, a benzinárak továbbra is emelkedhetnek, mert a korábbi áremelkedések megjelennek a kiskereskedelmi piacon és éreztetik hatásukat a fogyasztók kiadásaiban.
Az olajpiacon mutatkozó feszültségeket illusztrálja, hogy Szaúd-Arábia a hétvégén közölte: szükség szerint bármekkora kitermelésnöveléssel képes segíteni a piacot. Független elemzők szerint is egyensúlyban van a tényleges kereslet és kínálat, ám a kőolaj árát nem csupán a napi spekuláció emeli - a dollár gyengülése miatt -, hanem afféle, hosszabb távú megfontolások is, hogy a világgazdaság javulóban van, a világ harmadik számú energiafogyasztója, Japán olajimportja pedig a korábban vártnál sokkal jobban fog növekedni, amikor az újjáépítés szükségletei szembekerülnek az áramhiánnyal a földrengésben és a szökőárban elpusztult atomreaktorok miatt.
A befektetőket azonban az aggasztja a legjobban, hogy mi történnék, ha az észak-afrikai és a közel-keleti lázongások átterjednének éppen Szaúd-Arábiára is, ami felidézné annak veszélyét, hogy átrendeződhet a térség és az Egyesült Államok stratégiai kapcsolatrendszere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.