Aki egy évvel ezelőtt európai részvényekbe fektetett be, 7 százalékos árfolyamnyereségnek örülhet. Azokkal a részvényekkel viszont, amelyeket az S&P-500-index fed le, 16 százalékot lehetett volna nyerni, legalább is dollárban. És bár az euróra való átváltás veszteségeit belekalkulálva a nyereség 4 százalékosra mérséklődik, ez még mindig jobb, mint egy átlagos bankbetét hozama.
A legtöbb elemző abból indul ki, hogy a dollár a következőhónapokban már csak enyhén gyengül. A jelenlegi kurzus (egy euró közel 1,44 dollárt ér) ugyanakkor vélhetően hosszú távon egyáltalán nem rossz az amerikai részvények potenciális vásárlói számára. A Raiffeisen szakértői a dollár gyengesége ellenére az amerikai részvények enyhe túlsúlyozását tanácsolják - hangoztatja Veronika Lammer, a Raiffeisen elemzője. Ehhez hozzáadódik, hogy azok az amerikai vállalatok, amelyek Ázsia és Latin-Amerika feltörekvő piacain erőteljesen aktívak, profitálnak a gyenge dollárból.
Ez pozitívan hat ki a nyereségekre és ezzel együtt az árfolyam alakulására is. Így a General Motorsnak éppúgy segít a gyenge amerikai valuta, mint a japán konkurensénél, a Toyotánál bekövetkezett termeléskiesés. Ezt állapítja meg Clemens Klein, az ESPA Stock Amerika alapkezelője. A Raiffeisen amerikai részvénypiacért felelős részlege mindenekelőtt olyan nagy cégekbe fektet be, mint a Chevron, GP Morgan, Apple és Microsoft.
"Az első negyedévről szóló jelentéseikkel a vállalatok 70 százaléka pozitívan lepte meg a piacot" - mutat rá Lammer. Bár ezt a kurzusokba részben már beárazták, a trend tartós lehet. A Die Presse által megkérdezett elemzők a pozitívumok közé sorolták a cégek jelentős készpénztartalékait, csakúgy, mint a közelgő elnökválasztást, ami szintén felfelé nyomhatja az árfolyamokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.