A bécsi lap szerint a görög adósságválságról szóló viták ellenére az osztrák bankok üzletmenete jól alakul: az OeNB adatai szerint az osztrák hitelintézetek üzleti eredménye az idei első negyedben 15,9 százalékkal nőtt és 1,89 milliárd eurót ért el. A magasabb hozamok a kötvényekből és a részvényekből származnak, de a kamatbevétel is emelkedtek.
Ennek ellenére az osztrák hitelintézetek éves nyeresége idén 2,2 százalékkal, 4,12 milliárd euróra csökken. Az OeNB ezt a bécsi kormány által az év elején bevezetett bankadóval indokolja. Összegszerűen a bankok idén Ausztriában és Kelet-Európában kereken egymilliárd eurót fizetnek be adóként, ez 2010-hez viszonyítva 66 százalékos növekedésnek felel meg.
Korábbi OeNB adatok szerint a hitelintézetek tényleges adóterhelése Ausztriában idén 18 százalékra nő. Ezzel a pénzügyi ágazat is megközelíti a más szektorokra jellemző adózási átlagot. Bár a társasági adó elméletileg 25 százalékra rúg, a különböző kivételek miatt a tőketársaságok átlag 17 százalékot fizetnek. A18 százalékos adókvótával az osztrák bankok még mindig nem érik el a 2002-es szintet, amikor az adó aránya 21,1 százalék volt.
Az OeNB nem bontja regionális szintre az adatokat, holott – a Die Presse szerint – érdemes lenne megvizsgálni, a bankok profitjának mekkora százaléka származik a hazai piacról és mennyi Kelet-Európából. A lapnak nyilatkozó pénzintézeti vezetők szerint kedvezőtlen az adózási helyzet Ausztriában, ennek ellenére a szociáldemokraták a bankokra kivetendő adó emelését javasolják.
Az Erste csoport a számítások szerint 14,7 milliárd forintot fizet ki bankadóként Magyarországon. A Raiffeisen esetében a magyar bankadó összege 11.1 milliárd forintra rúg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.