A jelenlegi előrejelzés szerint a következő hetekben erősödhet a forint az euróval szemben, így érdemes lehet néhány napot, hetet várni a vásárlással – mondja lapunknak Török Zoltán, A Raiffeisen Bank elemzője. Az eurót jelenleg 266 forintos szinten jegyzik, ez arövid távon 263-265 forintra erősödhet, ám jelentősebb 260 forintos szint alá biztosan nem kerül a kurzus – teszi hozzá.
„Minden attól függ, hogy a befektetők hogyan reagálnak majd a görög adósságválság újabb csomagjára, amelyet az előzetes hírek szerint péntek délután piaczárás után jelenek be” – hangsúlyozza Török Zoltán. A szakember szerint minden alternatíva megnyugtató lehet, hiszen a görögországi bizonytalanság erősen nyomasztja az eurózónát, s az ahhoz kötődő gazdaságokat, ami nyomot hagy a devizák árfolyamán is. Az euró – az esetleges újabb mentőcsomag bejelentését követően - erősödhet ugyan, de ez elsősorban a dollárral, jennel szemben lesz érzékelhető.
Karsai Péter, Commerzbank elemzője szerint már most is „jó üzlet” euróból bevásárolni, hiszen a korábbi heteket tekintve erős a forint árfolyama. Mint mondja, az, aki bízik a görög probléma megoldásában, annak érdemes egy kicsit várnia, mert várhatóan a június 20-ai Ecofin-ülésen véglegesítik a helyzetet, ami nyugtatóan hathat a piacokra. A görög helyzet rendezése nem csak az euró, hanem a feltörekvő országok fizetőeszközére is kedvezően hathat.
Karsai Péter – éppen a görögök problémájának a megoldása miatt – erőteljesebb forinterősödést vár az amerikai dollárral szemben. Szerinte, ha az Európai Központi Bank (EKB) júliusban a várakozásoknak megfelelően megemeli a jegybanki alapkamatot, az akár 1,51 dolláros euró árfolyamszintet is eredményezhet, s nem elképzelhetetlen, hogy 180 forint alá csökkenjen a forint dollár kurzusa. Az Egyesült Államok fizetőeszközét jelenleg 184-185 forinton jegyzik.
Török Zoltán szerint a fonttal szemben is várható jelentősebb erősödés: jelenleg 302 forinton jegyzik brit fizetőeszközt, míg rövid távon 298 forintra erősödhet az árfolyam. Így a fontot vásárlóknak is érdemes egy kicsit kivárniuk.
Horvátországba is várhatóan sok magyar turista utazik, ám a kuna árfolyamát nem kísérik olyan figyelemmel az elemzők, mint a világ vezető devizáiét. Az elemző azt azonban elmondta, hogy a kuna árfolyamában erősen érződik a szezonális hatás: az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy a nyár elején jellemzően erősebb a horvát fizetőeszköz. Ezért, aki Horvátországba utazik idén, annak érdemes minél előbb megvennie.
Hasonló véleményen van Karsai Péter is. Horvátországban az előzetes szállodafoglalások azt mutatják, hogy dél-nyugati szomszédunk rekordévre számíthat turistaforgalom tekintetében idén. Ez azt jelenti, hogy a következő hónapokban jelentősen megugrik a kereslet az ország fizetőeszköze iránt, amely árfolyamerősödést vetít előre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.