Idén a svájci frank teljesített a legjobban a világ 10 vezető devizája közül, vagyis a legjelentősebben az alpesi deviza túlértékelt, amely arra engedhetne következtetni, hogy megérett a korrekció.
A svájci frank a devizák széles körével szemben erősödött, miután a kedvezőtlen globális hangulatban negatív GDP-adat érkezett az USA-ból. A Roubini Global Research elemzői azonban összegyűjtöttek négy okot, ami miatt nem várható, hogy a svájci frank gyengülni kezdjen, sőt.
- Az alpesi fizetőeszköz valószínűleg folytathatja erősödését a tartós euróövezeti válság miatt, annak ellenére, hogy Görögország államadósságát átütemezik, és megreformálják az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF).
- A svájci frank „carry trade”-je (alacsony kamatozású devizában hitel felvétele, magasabb kamatozásúban elhelyezés) alacsony marad továbbra is, miután a G10 kamatemelési várakozásai csökkennek, azonban a volatilitás magas marad.
- Az évtizedes hitelciklus végén és a strukturális szabályozási változások miatt, amelyek a svájci bankokat érintik változást okoznak az üzleti modellben, és távol tartják őket a külföldi hitelezéstől.
- Az RGE elemzőház empirikus kutatásai szerint a svájci frank előnyt kovácsol az olajárak emelkedéséből. Ennek alapján a közgazdászok úgy látják, hogy az euró/frank árfolyam eléri a paritást, ha az eurózóna válsága a jövőben eszkalálódik. Az elemzők azt várják, hogy az adósságválság mélyülni fog.
Az egyik legjelentősebb oka a svájci frank tovább erősödésének az, hogy a világ tele van kockázatokkal. Természetesen, a svájci frank nem tud teljes elszigetelődést nyújtani az eurózóna válságától, mert a pénzügyi szektor ki van téve az európai bankoknak. Mindent egybevetve azonban a legkülönbözőbb kockázatok miatt erősödik a svájci frank a kockázatkerülés miatt, s a legnagyobb lendületet épp az európai adósságválság miatt kapja.
Az elemzőház fertőzéskockázati indexe, amely a válság terjedését hivatott mérni az euróövezetben folyamatos emelkedést mutat 2010 eleje óta, miközben az euró/frank árfolyam egyre süllyed.
A svájci változások strukturális jellegűek. Nem valószínű, hogy az elmúlt évtized boldog napjai visszatérnek egy olyan világba, amikor az olcsó svájci pénzzel „carry trade”-eltek világszerte, éppen a mérlegkiigazítások és a folyamatos tőkeáttétel csökkentése miatt. Az elemzők szerint a második negyedévben lassult a gazdaságok kilábalása, amely csökkentette a kamatemelési várakozásokat a G10 országokban. Az eurózóna válsága új csúcsokra emelte a volatilitást. A meglévő frank-alapú jelzáloghitelek visszafizetése folyamatos keresletet is jelent – jegyzik meg. Az elemzők úgy látják, hogy a következő 6-9 hónapban a paritást nem lehet kizárni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.