Délkelet-Európa legnagyobb bankja jöhet létre, ha egyesül a második és harmadik legnagyobb görög hitelintézet, az EFG Eurobank és az Alpha Bank. Az erről szóló megállapodást tegnap délután jelentették be. A fúzió után létrejövő intézmény 150 milliárd eurós mérlegfőösszeggel rendelkezik majd, több mint kétezer fiókja lesz, és nagyjából 80 milliárd eurónyi ügyfélbetét szerepel a könyveiben.
A két pénzügyi intézmény azért döntött a fúzió mellett, hogy javítsák a tőkehelyzetüket, és elkerüljenek egy esetleges államosítást. Az egyesülést egy 1,25 milliárd eurós zártkörű részvénykibocsátás is követi, valamint Katar állam befektetési ügynöksége egy 500 millió eurós átváltható kötvénykibocsátással is támogatja az ügyletet. A két bank egyesülésével fellépő szinergiák miatt további 650 millió eurót lehet megspórolni évente, mindezek eredményeként a társaság Tier 1 tőkemegfelelési mutatója az igen impozáns 14 százalékra emelkedhet. Az is eldőlt már, a társaságnak két vezérigazgatója lesz, az Alpha Bank első emberét, Dimitrisz Mancuniszt éppúgy megtartják, mint az Eurobank vezetőjét, Nikolasz Nanopuloszt.
A bankok fúzióját a görög kormány és a központi bank is üdvözölte, kiemelve a külföldi befektető szerepvállalásának fontosságát a történetben, amely mind a gazdaság, mind a bankrendszer fellendülését hozhatja az országban. „Katar szerepvállalása nemzetközi szintű üzenete a görög gazdaság jövőjébe vetett bizalomnak” – írta Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter közleményében. A görög kormány és jegybank egyébként hónapok óta sürgeti a bankokat, egyesüljenek annak érdekében, hogy könnyebben át tudják vészelni az országot sújtó recessziót és adósságválságot. A görög hitelintézetek ugyanis az utóbbi hónapokban a piacon már nem nagyon jutottak forráshoz, gyakorlatilag csak az Európai Központi Bank finanszírozta őket.
A fúziónak nemcsak a görög kormány, de a piacok is örültek. Az athéni tőzsdeindex több mint 16 százalékot emelkedett a hírre, ez óriási ugrás, hiszen több mint húsz éve nem fordult elő akkora napon belüli emelkedés a görög parketten. A bankpapírok árfolyama különösen nagyot ugrott, az bankszektort mérő index csaknem 30 százalékos pluszban tartózkodott délután. A két érintett bank kereskedése napközben szünetelt, de ahogy az egyesülés bejelentése után feloldották a felfüggesztést, azonnal 30 százalékos pluszba lendült. Az athéni tőzsde egyébként a tegnapi rali ellenére az idei év egyik legrosszabbul teljesítő piaca maradt, január óta csaknem 29 százalékos mínuszban áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.