BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Euró-svájci frank paritás - Csak spekuláció?

Az egymást sűrűn követő negatív, de legalábbis baljós gazdasági események közepette igencsak elemében érezhetik magukat a devizapiaci vészmadarak. A kommentek nyomán hatalmas kilengések indulnak meg a devizapiacon, ahogy a spekulánsok a híreket kihasználva próbálnak minél nagyobb haszonra szert tenni.

Valószínűleg már csak kevesen emlékeznek rá, hogy alig több mint egy éve, amikor első ízben ütötte fel a fejét a görög válság és az euró/dollár keresztárfolyam 1,2 alatt is járt, elemzők tömkelege állította, hogy hamarosan eljöhet a paritás ideje. A riogatás hatása azonban csak néhány hétig tartott, a tendencia megfordult, most pedig ismét az 1,5-ös szintet ostromolja a piac.

A devizapiacokat azonban rengeteg makro és még több spekulációs tényező hajtja, így néhány napon túli előrejelzést adni meglehetősen nehéz. A piaci elemzők legújabb üdvöskéje az euró és svájci frank paritását vetíti előre, amit az utóbbi napok drámai eseményeit követően egyre többen vesznek készpénznek. Az euró az utóbbi napok folyamán 1,15-ös szintről egészen 1,08-ig esett a svájci frankkal szemben, a kilengések jól mutatják, mekkora harc folyt a devizakereskedők között.

De mekkora a szerepe a kereskedőknek a drámai frankdrágulásban és mennyire támasztják alá a makromutatók az emelkedő trendet?

Az biztos, hogy a svájci frank nem véletlenül lett menedékdeviza az utóbbi időszakban. A dollárt - hiába olcsó még mindig az amerikai állampapír - a részleges csődről és az adósságplafon emeléséről szóló hírek tartották nyomás alatt, Japán a márciusi földrengés és cunami utórezgéseit nyögi, Kínáról is egyre több negatív kritika jelenik meg, az eurózónában pedig újabb és újabb tagok neve merül fel az adósságválság következő áldozataként.

Ebben a nemzetközi helyzetben - ahol ráadásul a legnagyobb bankok a tőkét nem kihelyezik, hanem a piacokon forgatják - Svájc valóban üdítő színfoltnak tűnik a homályba vesző tájban. Az ország kiskereskedelmi eladásai éves szinten 7,4 százalékkal nőttek a legutóbbi adatok szerint, a beszerzési menedzserindex és stabil és növekvő bővülést jelez. Ilyen szemszögből nézve a paritás valóban egy stabil, megalapozott forgatókönyvnek tűnik.

Csakhogy az egyre erősebb svájci frank már az országnak sincs ínyére, ezért is lépett szerdán határozottan fel az SNB. A jegybank azonnali hatállyal a 3 hónapos Libor-t célsávot 0-0,25 százalék közé szorította le, és nullához közeli szintet célzott meg. A korábbi célsáv 0 és 0,75 százalék között volt, 0,25 százalékos megcélzott szinttel.

A gyengülő euró egyre több és több svájcit késztet arra, hogy a szomszédos országokba járjanak át bevásárolni, az euró-svájci frank paritás elérése pedig az elemzések szerint több ezer svájci céget késztetne arra, hogy az kitelepüljön az országból, elkerülendő a túl erős hazai fizetőeszköz miatti csődöt. A negatív hírekre fogékony piac pedig néhány ilyen makroadatra valószínűleg azonnal masszív svájcifrank-eladásba kezdene, mélybe küldve az utóbbi néhány év során masszívan felfelé törő árfolyamot.

A határidős adatokat böngészve úgy tűnik, bár a devizaspekulánsok egyre nagyobb tételekben tesznek a svájci fizetőeszköz drágulására, a paritás még nincs olyan közel, mint az az utóbbi napok árfolyamaiból várható lenne. Szeptemberi határidőre az EUR/CHF 1,096-on, decemberire 1,088-on alakult a szerda délutáni adatok szerint, vagyis a héten tapasztaltnál sokkal lassabb erősödésre számítanak a kereskedők. "Vásárolj, mikor mindenki más elad" - tartja Warren Buffet híres mondása; hamarosan kiderül, ezen a piacon is megállja-e a helyét az évtizedes bölcsesség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.