A forint 7 hónapos mélyponton állt az euróval szemben, 277,8-as szinten is jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon a Bloomberg adatai alapján. A svájci frankkal szemben történelmi mélyponton járt hétfő reggel a forint, 255,2-es szinten, miután egyre jelentősebb a kockázatkerülés a pénzügyi piacokon: az Egyesült Államokat leminősítette a Standard & Poor’s hitelminősítő. Az USA történetében először veszítette le legmagasabb, „AAA” szuverén adósbesorolását.
Részben megnyugvást hozott, hogy az Európai Központi Bank (EKB) elkezdte vásárolni a spanyol, illetve olasz államkötvényeket. Ez a hozamok 60-70 bázispontos csökkenésével járt a 10 éves papírok tekintetében.
Magyarország azonban jelenleg is kockázatosabbnak tűnik más feltörekvő országoknál, ugyanis a forint jelentősebb gyengülést szenvedett el. Az eurót a múlt hét elején még 270 forint alatt is jegyezték, most 275,2 forint közül jár a közös európai deviza jegyzése.
Augusztus eleje óta a forint több mint 2 százalékos, a zloty 1,6 százalékos gyengülést könyvelt el. A cseh korona és a román lej csak 0,2 százalék körüli esést szenvedtek el.
"Jelentős a magánszektor azon belül is a háztartások külföldi devizában való eladósodottsága, amely a GDP 20 százalékát jelenti. A devizaadósság állománya jelentős kockázat a pénzügyi stabilitásra, és a GDP növekedést is negatívan érinti. Ennek tükrében kisebb csoda, hogy a forint csak ennyit gyengült az euróval szemben" – mondta Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió-menedzsere pénteken a Világgazdaság Online-nak; akkor még 275 forint alatt állt az euró.
Bebesy kiemelte: a frank erősödése miatt felerősödtek a pénzügyi stabilitási kockázatok, a 3 százalékos növekedés mesze van a realitástól, így az erre épülő költségvetési kiigazítási program sem lehet elegendő.
„A külföldiek kezében lévő kötvényállomány rekordmagasságba emelkedett, és nincs olyan nagy belföldi szereplő, mint amilyenek a magán-nyugdíjpénztárak voltak, amelyek ellensúlyozhatnák, ha a külföldiek leépítenének az állományból” – húzta alá. Hozzátette, jelenleg még van tőkebeáramlás a feltörekvő piaci kötvényekbe, azonban ha törés lenne, a forint is nagy pofont kapna.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza napi elemzésében azt emelte ki, hogy: „Pánikszerű eladásokkal tarkított kereskedési napon volt túl az állampapírok másodpiaca pénteken, a hozamok a nap végére a görbe elején mintegy 10 bázisponttal, a görbe közepén 30-35 bázisponttal, a görbe hosszú végén 40-45 bázisponttal emelkedtek. A likviditás továbbra is rendkívül alacsony, a gyengülés mögött nem volt nagy forgalom”
A 3 hónapos kincstárjegyek hozama péntekre 12 bázisponttal 5,97 százalékra emelkedett. Az egy éves papíroké 13 bázisponttal, 6,15 százalékra ugrott.
A 3 éves államkötvények hozama 36 bázisponttal került feljebb 7,31 százalékra, az öt éves államkötvények hozamszintje 38 bázisponttal emelkedett a másodlagos piacon 7,79 százalékra. A 10 éves államkötvényeké pedig 8 százalék fölé került: 8,03 bázispontra pénteken (+36 bázispont).
A BNP Paribas SA elemzői úgy látják, Magyarország különösen sebezhető, különösen a múlt heti hírek következtében, amelyek szerint a helyi önkormányzatok azt szeretnék elérni, hogy kinyújthassák a frankban denominált adósságok törlesztését.
Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) délutáni tájékoztatása szerint az államkötvények másodpiacán a hozamok 2-5 bázisponttal csökkentek hétfőn. A három hónapos papíroké 2 bázisponttal 5,95 százalékra mérséklődött, az egy éves kötvényeké 3 bázisponttal 6,12 százalékra esett.
A 10 éves kötvények hozama 8 százalék alá került, 5 bázispontos csökkenéssel 7,98 százalékra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.