Legalábbis erről tanúskodik a Thomson Reuters és az OeKB osztrák exportfinanszírozó bank most közzétett legfrissebb üzleti hangulatindexe. Magyar szempontból üröm az örömben, hogy a hazánkra vonatkozó mutató a mostani emelkedés előtt is jóval a térségbeli átlag alatt található.
A kelet- és közép-európai régiónak nem csak az együttes mutatója romlott, a felmérésből az is kiderül, hogy borúlátóbban ítélik meg a közvetlen külföldi befektetéseket tervező vállalatok az aktuális üzleti környezetet és a kilátásokat is. Az index az áprilisi 35-ről 30 pontra gyengült júliusban. Sokatmondó az is, hogy a mutató először csökkent 2009 áprilisa óta.
A 11 vizsgált állam közül csak Magyarország és Horvátország estében erősödött a negyedévente kalkulált üzleti hangulatmutató. Igaz, mind a két országban az index még így is jóval az átlag alatt van. Mint ugyanis az a távirati iroda jelentéséből kiderül: a Magyarországra vonatkozó index az áprilisi 19-ről 22 pontra, a Horvátországra vonatkozó pedig 16-ról 23 pontra emelkedett.
A legtöbb befektető alapvetően elégedett a jelenlegi üzleti helyzettel, az ezt jelző index egy ponttal, 30-ra mérséklődött. Az üzleti várakozási mutató azonban már jelentősebben csökkent, 39-ről 31 pontra. A gazdasági helyzet kilátásainak megítélése 36-ról 32 pontra mérséklődött, ez azt jelzi, hogy a befektetők szerint a térségben lassul a gazdasági növekedés a következő 12 hónapban.
A legnagyobb csökkenés Lengyelország és Szlovénia esetében következett be. Negyedév alatt a lengyel mutató 58-ról 48 pontra esett, a szlovén 29-ről 19 pontra süllyedt. A júliusban zárult negyedévben a 11 állam közül Oroszország üzleti hangulatmutatója volt a legmagasabb, 51 pont, ez azonban ugyancsak mérséklődés az áprilisi 55 ponthoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.