Késő délelőtt az euróövezet júliusi ipari termeléséről érkezik jelentés, délután pedig az Egyesült Államokban jelennek meg adatok a kiskereskedelmi forgalom alakulásáról és a fogyasztói bizalom változásáról.
Nyitáskor emelkedtek a mutatók a vezető nyugat-európai tőzsdéken, majd rögtön negatívba fordultak. Délelőtt 10 óra körül ismét erősödtek, a legnagyobb tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst-300-as mutatója így 0,2 százalékkal 936,74 pontra emelkedett. Az index egy hónap alatt csaknem 17 százalékot veszített értékéből.
A nagyobb kilengéseket fékezte, hogy megtiltották egy sor piacon, a francia, az olasz, a spanyol és a belga tőzsdén is az úgynevezett shortolást, egy ügylettípust, amellyel az árfolyamok gyengülése révén lehet nyereséget elérni. Az utóbbi napokban-hetekben kialakult pánikszerű hangulat oldását célzó tőzsdefelügyeleti intézkedés csak részben érte el hatását, a londoni részvénytőzsdén például péntek délelőtt is heves árfolyammozgásokról számoltak be kereskedők. A hatóságok "beijedtek" - kommentálta egy kereskedő a short ügyletek megtiltását.
A devizapiac sem konszolidálódott, a svájci frankot hajnalban 1,08 frank felett, reggel 1,07 frank alatt, délelőtt 10 órakor 1,10 frank körül jegyezték. A forint árfolyama is kilengett, majd a frankhoz képest erősödni kezdett; reggel 256 forint felett, 10 órakor viszont már 250 forinton jegyezték a frankot.
A bizonytalanság hatására a kőolaj ára csökkent, a Brent típus jegyzése hordónként 73 centtel 107,01 dollárra mérséklődött, a WTI jegyzése 1,19 dollárral 84,53 dollárra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.