Elkészült, és egyeztetés alatt áll annak a kormányrendeletnek a tervezete, amely az állami támogatás mellett nyújtott lakáshiteleket szabályozza majd – tudta meg a Világgazdaság. Így – amennyiben az egyeztetési folyamat nem húzódik el – a rendelet már ebben az évben hatályba léphet, és felválthatja a 2009 óta érvényben lévő, a Bajnai-kormány nevéhez fűződő jogszabályt.
Lapunk értesülései szerint az új támogatott hitel megjelenése nem okoz majd súlyos terheket a lakástámogatásra még az idén is bő 120 milliárdot költő költségvetésnek: új lakásoknál 10 millió, használt ingatlanoknál 6 millió forint lesz a maximálisan igénybe vehető hitelösszeg. Az adósok helyzetét az állampapírhozamhoz kötődő kamattámogatással igyekeznek segíteni, és a konstrukció – elődeihez hasonlóan – csak egy kölcsönnél vehető majd igénybe: vagyis az igénylőnek még élő állami támogatású hitele nem lehet. A rendelet újdonsága az eddigiekhez képest, hogy két új kedvezményezetti csoport is megjelenik: így támogatják majd azokat a lakásvásárlókat, akik problémás hitellel terhelt ingatlant vesznek át, és azokat is, akik pénzügyi helyzetük rendezése érdekében kisebb lakásba kívánnak költözni.
Bár az új támogatott konstrukció – az ismert paraméterek, és a makrogazdasági környezet tükrében – biztosan nem forgatja fel a hazai lakáspiacot, a jelenleg érvényben lévő változathoz képest több szempontból is jelentős előrelépést jelent. A most hatályban lévő rendeletben ugyanis komoly korhatárbeli megkötések vannak: 35 év a felső határ az igénylésnél, a legalább két gyermeket nevelőknél pedig 45 év. Erősen korlátozott a felhasználási cél is: az igénylőnek csak új lakás vásárlására, illetve építésére, vagy felújításra lehet felhasználni a kölcsönt. A hitel maximális összege Budapesten és a megyei jogú városokban maximum 12,5 millió, egyéb településeken pedig 10 millió forint lehet, felújításnál pedig 5 millió forint a limit. A kamattámogatás az állampapír-referenciahozamhoz kötött, mértéke a felhasználás céljától, illetve az igénylő körülményeitől függ. A támogatott időszak legfeljebb 20 év lehet.
A takarékossági okokból meglehetősen szűkre szabott támogatotti kör miatt az adósok enyhén szólva nem is tolongtak a bankoknál: a hitelintézetek beszámolói szerint bankonként évente néhány tucat fogyott a fiatalok életkezdését megkönnyíteni hivatott kölcsönből.
A most elkészült rendelettervezet viszont a jelek szerint erősen épít a kormány mellett működő Otthonteremtési Tanácsadó Testület által összeállított vitairatban foglaltakra. Abban ugyanis hasonló összeghatárokat fogalmaztak meg az új és használt lakásokra, és szintén szerepelt benne a problémás hiteladósok ingatlanát megvásárló igénylők plusz támogatásának javaslata is. (A testület egyébként a vállalható (illetve belátható) költségvetési terhek érdekében 5 éves támogatási időszakra tett javaslatot.)
Az új támogatott hitel megjelenése mindenesetre biztosan nem lesz ellenére a hazai hitelintézeteknek. A piacon mára gyakorlatilag egyeduralkodóvá vált forinthitelekből mindössze 15-20 milliárd forintnyi fogy havonta, amely éppen az 1500 milliárd körüli, hazai devizában nyilvántartott állomány hozzávetőleges szinten tartására elég. Így a lakosságnál lévő lakáshitel-állomány nagyságát jelenleg leginkább a forint svájci frankkal szembeni árfolyammozgása határozza meg: a devizakölcsönök mennyisége ugyanis – a folyamatos törlesztések ellenére – a hazai deviza gyengélkedése miatt még egy kicsit növekedett is év első hét hónapjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.