17 óra előtt
Az euró/dollár árfolyam 1,32 alatti szintekről 1,327-ig változott délután. Ezzel párhuzamosan az euró/forint 299,5-ös szintről 298,5-re mérséklődött, majd 299-es szinten állt meg délután 5 óra előtt.
Ben Bernanke, az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve elnöke arról beszélt, hogy készek további intézkedéseket hozni a gazdasági növekedés segítésére, amennyiben szükséges.
Bernanke szerint a 400 milliárd dolláros kötvénycsere-program (Operation Twist) mérsékelt segítséget jelent a gazdaság kilábalását tekintve.
A Fed elnöke úgy látja, hogy a hosszú távú kamatokat 20 bázisponttal csökkentheti a program, melynek keretében a birtokolt rövid kötvényeket hosszúra cserélik. Bernanke hangsúlyozta, a „Twist” 50 bázispontos kamatcsökkentéssel egyenértékű.
Összességében továbbra is úgy tűnik, hogy a forint volatilitása kiemelkedő, vagyis a jelenleg változékony nemzetközi befektetői hangulat leginkább a hazai devizán látszik meg a régiós fizetőeszközök közül. Közben a lengyel jegybank a napokban intervencióval segítette a zlotyt. A korábban már ismert tények mellett (magas államadósság, devizakitettség) a forint „immunrendszerét” az elmúlt hetekben gyengítette a kormányzat nem szokványos gazdaságpolitikája, nagyrészt a végtörlesztési terv.
14 óra
A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon óriási pesszimizmus uralkodik. A befektetők attól tartanak, hogy Görögország csődbe megy, ezért biztonságos menedéket nyújtó pozíciókat vesznek fel. A feltörekvő devizának számító forint további jelentős gyengülésen ment keresztül, és elveszítette a pszichológiailag fontos 300-as szintet az euróval szemben. Reggel 298, tegnap 294 forinton jegyezték az eurót.
A közös európai deviza folyamatosan erősödött a forinttal szemben az elmúlt hetekben. A vezető tőzsdék összeomlottak, a piaci szereplők várható recesszióról (W-alakú válság) beszélnek a világ fejlettebb régióiban.
A forint gyengülését segítette az is, hogy ebben a környezetben a kormányzat nem szokványos gazdaságpolitikát alkalmazott: a végtörlesztési terv szintén a gyengülés irányába mutatott. A hazai deviza megközelítőleg egy hónap alatt a 275-ös szintről 300-ra esett az euró ellenében.
Az euró utoljára 2009 áprilisában volt ilyen drága, a világgazdasági válság legpusztítóbb időszakában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.