Elszántak vagyunk, és megvédjük az 1,20-os árfolyamküszöböt – hangsúlyozzák folyamatosan az SNB tisztségviselői. Szeptember végén kiadott negyedéves jelentésükben azt is kiemelték, hogy a jelenlegi szinteken is erőteljesen túlértékeltnek tartják az alpesi devizát, amelynek gyengülnie kell. Szerda délelőtt közel 5 hónapos mélyponton jegyzik a frankot az euróval szemben, 1,243 közelében.
A piaci szereplők arra spekulálnak, hogy az SNB 1,25-os, vagy 1,30-os szintre emeli fel a minimális árfolyamot. Várakozásuk nem is alaptalan, mert a központi bank deflációs, illetve recesszió kockázatokra hivatkozva vezetett be nem szokványos intézkedéseket. Amennyiben a svájci gazdasági növekedés a negatív tartományba fordul át, vagy megjelenik a defláció, akkor a központi bank újabb lépéseket tehet.
Amellett, hogy piaci pletykák szerint az SNB emelheti az árfolyamküszöböt, a frank esését az is táplálta, hogy a kockázatvállalási étvágy szeptember végén és október elején növekedett a világban. A nemzetközi pénzpiacokon már nincs világvége-hangulat, és a részvénypiacok szabadesése is megállt, miután némileg csökkent a W-alakú recesszió esélye az USA-ban, és az eurózóna szuverén adósságválsága sem eszkalálódott tovább.
Jelenleg nincs is nagy szükségük a befektetőknek a svájci frank menedékszerepére, ugyanis az amerikai dollár tökéletesen látja el ezt a szerepet, miután befejeződött a mennyiségi monetáris lazítás második köre. Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve egyelőre csupán egy kötvénycsere-programot jelentett be, azonban az eszközvásárlási program harmadik köre még várat magára. Elemzők ugyanakkor nem zárják ki, hogy az év végén vagy a jövő év elején rászánja magát a Fed, hogy újabb pénzinjekciót adjon a gazdaságnak, amelynek hatására a dollár ismét gyengülhetne a vezető devizákkal szemben.
Ebben az esetben újra sérülne a dollár menedékszerepe, azonban a monetáris expanzió hatására legalább átmenetileg javulhatna a globális környezet, és nem várható, hogy a befektetők visszatérnének például a svájci frankhoz. Amennyiben mégsem hatna a stimulus, akkor sem valószínű, hogy a befektetők az alpesi devizát választanák, ugyanis éppen eléggé félnek a svájci jegybanktól.
A frank 3,5 százalékkal gyengébb az euróval szemben, mint az SNB minimális célja, és közben megérkezett a 200 napos mozgóátlaghoz (1,233 körül) is, amely a technikai elemzők szemszögéből fontos szintnek tekinthető, és indokolná az alpesi fizetőeszköz további esését.
Buborék alakulhat ki Svájcban
Az SNB még augusztusban 0,25 százalékról nullára csökkentette a 3 hónapos megcélzott kamatszintet (Libor). Ez volt a központi bank egyik első intézkedése, hogy megakadályozza a frank szárnyalását. Alexandre Ziegler, a Zürichi Egyetem pénzügy-professzora a Bloomberg hírügynökségnek múlt héten azt modnta, most sokan vásárolnak lakást, akik a kamatok csökkenése előtt nem tehették meg. Úgy látja, a kereslet és az árak felfutásával ingatlanpiaci buborék alakulhat ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.