A vita fő kérdése, hogy az egyes országok saját kezdeményezésre rátehetnek-e még a jövőbeni magasabb előírásokra, például a sajáttőke kvótára, vagy pedig az új EU szabályok a maximumát jelentik annak, amit a bankoktól megkövetelnek.
Júliusban az Európai Bizottság az utóbbi, vagyis az úgynevezett maximális harmonizálás mellett érvelt. Ám ahogy a lengyel EU elnökség egy bizalmas munkaanyagából kitűnik, a frontok ebben a kérdésben megszilárdultak. A témáról a szakemberek "behatóan vitáznak" – állapítható meg az FTD rendelkezésre álló dokumentumból. A Brüsszelben hétfőn és kedden tartott újabb fordulón sem történt fordulat - tudta meg az FTD a résztvevőkhöz közeli körökből. A vélemények igencsak eltérnek, nyár óta alig történt mozgás.
A lap szerint a vita rendkívül kényes, mert a bankok részére globálisan megállapított újabb előírások (Basel III) centrális elemnek számítanak a pénzügyi rendszer megszilárdítása szempontjából. Az Európában kialakult véleményeltérés gyengíti az EU pozícióját az Egyesült Államokkal szemben, amely az európaiakat a reformok gyors megvalósításra sürgeti.
Különösen kényes lesz a helyzet, ha az ütemterv is bizonytalanná válik. Az előírásoknak ugyanis 2013 januárjától lépcsőzetesen hatályba kell lépniük. Ehhez azonban a szakértők szerint 2012 februárjáig vagy márciusáig az államoknak kompromisszumra kéne jutniuk, hiszen még az Európai Parlamenttel is meg kell egyezniük. Már most sok bírálat hangzik el amiatt, hogy váratnak magukra a bankokra vonatkozó szigorúbb előírások, miközben a pénzügyi válság ismét egyre élesebb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.