További jelentős veszteség, amely a bankokat a forint gyengülése miatt érinti, hogy nagyobb árfolyamveszteséget kell elkönyvelniük a lakossági jelzáloghitelek törvényben előírt fix árfolyamon történő kedvezményes végtörlesztésekor. Sőt, a magasabb devizaárfolyam miatt az is várható, hogy többen élnek majd ezzel a lehetőséggel.
A leminősítés másik kedvezőtlen következménye, hogy nehezebben elérhetővé és drágábbá válnak a külföldről származó források. Ezt a hitelintézetek a magyarországi betétgyűjtés fokozásával részben ellensúlyozhatják, ami a jegybank lépéseitől függetlenül növeli a forintbetétek és a hitelek kamatait. A hazai forrásgyűjtés felértékelődése a nagyobb fiókhálózatú hitelintézeteket előnyösebb, a kisebb hálózatúakat hátrányosabb helyzetbe hozza. A vállalkozások és a háztartások pedig magasabb kamatok és szigorúbb feltételek mellett juthatnak csak finanszírozási lehetőségekhez.
A bankok vesztesége a romló hitelállomány miatt nem számszerűsíthető, mert nem lehet tudni, melyik adós mikor veszíti el a fizetőképességét. A végtörlesztés miatti veszteség azonban megbecsülhető. Ha minden lakossági jelzáloghitelt a svájci frank 250 forintos árfolyama mellett végtörlesztenének, akkor a bankrendszernek körülbelül 1400 milliárd forintnyi vesztsége keletkezne. A Magyar Nemzeti Bank várakozási szerint az érintett hitelek 20 százalékát végtörlesztik, így ebből 280 milliárd forint körüli veszteség származhat.
A frank minden további egyforintnyi drágulása 20 milliárd forinttal növelné a bankok veszteségeit. Az MNB szakemberei szélsőséges esetben is csak az érintett hitelek végtörlesztésének 30 százalékára számítanak, ez 420 milliárd forint körüli veszteséget jelent a hitelintézeteknek. Az eredményt azonban bizonytalanná teszi, hogy nem tudjuk, mennyi hitelt végtörlesztenek majd. A veszteségek miatt nem csak a bankrendszer nyeresége csökken, de az egyes hitelintézetek is veszteségesek lehetnek, sőt, még az is előfordulhat, hogy néhány bank tőkéje annyira megcsappan, hogy a tulajdonosoknak fel kell emelni magyarországi érdekeltségük tőkéjét ahhoz, hogy a tőkemegfelelési mutatójuk megfeleljen a jogszabályban előírtaknak.
Ez annak ellenére is előfordulhat, hogy nagyon jó a magyar hitelintézetek tőkeellátottsága. A bankok hitelezési képessége azonban akkor is sokat romlik a veszteségek miatt, ha nem szorulnak tőkepótlásra. A leminősítés azonban még szélsőséges esetben sem veszélyezteti a bankrendszer működőképességét. A Magyar Nemzeti Banknál végzett számítások szerint ha az euró tartósan 329, a svájci frank pedig 275 forint körüli árfolyamon mozogna, a magyar bankrendszernek akkor is csak 196 milliárd forint tőkét kell bevonnia ahhoz, hogy a jelenlegi szabályoknak megfelelően működjön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.