George Osborne pénzügyminiszter csütörtökön bejelentette, hogy a pénzintézetet a Sir Richard Branson nagyvállalkozó vezette Virgin vállalatbirodalom pénzügyi szolgáltatási üzletága, a Virgin Money veszi meg 747 millió fontért (270 milliárd forintért).
A bankválság első jeleként, 2007 őszén betétesek ezrei rohanták meg a kezdődő nagybani likviditásszűke miatt nehéz finanszírozási helyzetbe került, jóllehet kiskereskedelmi szinten fizetésképtelenné sosem vált Northern Rock fiókjait, igyekezve kimenteni megtakarításaikat. Az akkori bankrohamhoz hasonlóra Nagy-Britanniában a XIX. század közepe óta nem volt példa, és a Northern Rockot végül 2008-ban teljes egészében államosították.
A brit kormány a bankon jelentős veszteséggel ad túl, mivel az állami tulajdonba vétel után a Northern Rock 1,4 milliárd font költségvetési tőkepótlást kapott. Emellett a bankot annak idején szétválasztották egy tisztán lakossági hitelezési üzletágra, és egy "rossz bankra", amely az eredeti bank nem teljesítő kinnlevőségeit kezeli. Ez utóbbi - a Northern Rock Asset Management - nem kevesebb mint 21 milliárd font állami pénzt kapott, de ennek a részlegnek az eladását a brit kormány egyelőre nem is tervezi.
Osborne a Northern Rock lakossági üzletágának értékesítését csütörtöki nyilatkozatában a veszteség ellenére is helyes döntésnek nevezte, mondván: a tranzakció az első fontos lépés afelé, hogy "az adófizetőt megszabadítsuk a banktulajdonlás feladataitól".
A Northern Rock csak az első volt a pénzügyi válság korai szakaszában teljes vagy részleges állami tulajdonba vett brit nagybankok sorában.
Az amerikai Lehman Brothers bankcsoport három évvel ezelőtti összeomlása utáni piaci pánikhelyzetben a brit kormány és a jegybank minden idők legnagyobb - tőkejuttatásokkal és garanciavállalásokkal együtt összesen 500 milliárd fontos (180 ezer milliárd forintos) - bankmentő programját indította el, amelynek keretében évtizedek óta először kerültek állami tulajdonba brit nagybankok. A Royal Bank of Scotlandben például jelenleg is 83 százalékos az állami részesedés, és a Lloyds bankcsoportban is 41 százaléka van a brit kincstárnak.
Jórészt a nagyszabású bankmentő programok miatt a brit államháztartási hiány a Munkáspárt vezette előző kormány utolsó, 2009-2010-es pénzügyi évében elérte a hazai össztermék (GDP) 11,4 százalékát. Ilyen arányú államháztartási deficitet békeidőben még soha nem mértek Nagy-Britanniában.
Két éve a Standard & Poor''s nemzetközi hitelminősítő stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a lehetséges legjobb, "AAA" brit államadós-osztályzat kilátását, arra az akkori várakozására hivatkozva, hogy a brit államháztartási folyamatok korrekciója nélkül a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.
Az S&P azonban tavaly októberben visszajavította stabilra a brit adósosztályzati kilátást, miután az új konzervatív-liberális kormánykoalíció az államháztartási hiány leépítésére drasztikus takarékossági intézkedéscsomagot jelentett be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.