BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs globális bankadó - Ennyit a biztonságosabb pénzügyi rendszerről

Nagy tervekkel érkezett, de kevés kézzelfogható eredményt produkált a G20 csoport a Cannes-ban múlt pénteken véget ért csúcstalálkozóján, legalábbis ami a pénzügyi rendszer biztosabb alapokra helyezését és a szereplők megregulázását illeti.

Az elfogadott célkitűzések közül az egyik legfontosabb, hogy a világ 29 vezető bankjának a jövőben 1-2,5 százalékkal kell növelnie a tőketartalékát – a pontos érték a kockázati mutatójuktól, valamint tevékenységük kiterjedtségétől és szerkezetétől függ. A listán nyolc amerikai és négy ázsiai bank mellett 17 európai pénzintézet szerepel, köztük az UniCredit, a Citigroup, a Commerzbank és az ING. A szigorítás célja, hogy a jövőben el lehessen kerülni a Lehman Brotherséhoz hasonló, az egész pénzügyi rendszert megrengető összeomlásokat, és ne az adófizetőknek kelljen ismét állniuk a számlát.

A G20 emellett megegyezett arról is, hogy a jövőben nagyobb kontroll alá vonnak olyan piaci szereplőket – például a hedge fundokat –, amelyek nem bankok, de gyakorlatilag akként működnek. A célkitűzések között szerepel még a banki bónuszok és a származtatott termékek piacának nagyobb felügyelete, valamint az államok elleni spekulációra alkalmas CDS-piac működésének átgondolása is.

A célok megvalósítása azonban mindkét esetben várat még magára. A tőketartalék növelésére vonatkozó szabályokat csak 2016-tól, lépcsőzetesen léptetik életbe, a pénzügyi piac szereplőinek fokozott szabályozását szolgáló lépések kidolgozása pedig még csak középstádiumban van.

Csalódást keltő fejlemény az is, hogy a globális pénzügyi tranzakciós adó bevezetése lekerült az asztalról. Igaz, Nicolas Sarkozy francia elnök ezzel együtt szeretné, ha az jövő év végéig legalább az EU-ban életbe lépne – szerinte már tucatnyi ország pártolja az adó bevezetését.

G20: nagyobb hatalmat az IMF-nek!

Egyre nagyobb szerep juthat az IMF-nek az euróövezeti válság kezelésében: a jövőben likviditásjavító hiteltevékenységgel támogatná a bajba került országokat, és segédkezne az EFSF garanciakeretének növelésében. Utóbbiban közvetítő szerepet játszana, a valódi finanszírozók egyes IMF-tagok lennének – igaz, erre egyelőre nem akad jelentkező.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.