BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rosszkor vásárolt az állam

A Mol-pakett megvásárlása és a nyugdíjpénztári vagyon átvétele miatt nagyjából 15 százalékosra nőtt az állam részesedése a hazai tőzsdei részvények piacán. Ugyanakkor az ütemezés nem volt szerencsés, az ebből eredő veszteség ugyanis szeptember végéig elérte a 260 milliárd forintot.

Alaposan átrendezte a harmadik negyedévben a tőzsdei részvények piacát a Szurgutnyeftyegaz Mol-pakettjének állami megvásárlása és a nyugdíjpénztári vagyon egy részének átvétele: a tranzakciók eredményeként az államháztartás részesedése többszörösére, nagyjából 15 százalékosra emelkedett a hazai részvényekből, szemben a három hónappal korábbi 6,4 százalékkal. A nagyjából 500 milliárd forintot kitevő vásárlással szemben ugyanakkor 260 milliárdos negatív átértékelődés áll, vagyis az állam mérlege egyelőre erősen mínuszos a birtokába került tőzsdei részvényeket tekintve.

Ezzel párhuzamosan a külföldiek kezén lévő papírok mennyisége és aránya – nem meglepő módon – látványosan lecsökkent. Az MNB adatai szerint szeptember végén már csak 2622,3 milliárd forintnyi magyar tőzsdei részvény volt a nem rezidensek kezén, ez bő 1700 milliárddal elmarad az első féléves mennyiségtől. A tetemes csökkenésben persze jelentős szerepet játszott a részvények leértékelődése is, ám a tranzakciók is majdnem 600 milliárddal járultak hozzá a külföldieknél lévő részvényállomány csökkenéséhez. Mindezek eredményeképpen a nem rezidensek szeptemberre már csak 64 százalékos súlyt képviseltek a hazai részvénypiacon, holott júniusban még az állomány bő háromnegyede fölött domináltak.

A hazai háztartások ugyanakkor a harmadik negyedévben is viszonylag aktívnak mutatkoztak a magyar részvénypiacon. A jegybank adatai szerint összességében 62,2 milliárd forinttal növelték részvénybefektetéseiket a negyedév során, viszont a papírok leértékelődése miatt 83,4 milliárdos veszteséggel kellett szembesülniük.

Mindezek eredményeképpen a negyedév végén 342 milliárd forint értékű részvény fölött diszponáltak, ez bő 20 milliárddal elmarad az egy negyedévvel korábbitól. A kimutatott állomány csökkenése viszont csak a leértékelődéssel magyarázható: a lakossági és egyéni vállalkozói ügyfelek súlya ugyanis rég nem látott szintre, 8,4 százalékra emelkedett a hazai részvények tulajdonosai között, szemben a három hónappal korábbi 6,2 százalékkal. Szintén nettó vásárlóként viselkedett a vállalati szektor a hazai tőzsdén, ám ez kevésbé látványos emelkedést eredményezett a piaci súlyuknál.

A harmadik negyedév ugyanakkor összességében igencsak megtépázta a hazai részvényállományt: a nyilvántartott papírok piaci értéke három hónap alatt közel 30 százalékkal csökkent.

Jönnek a külföldi papírok

Ezen a héten – várhatóan holnap – indul a Budapesti Értéktőzsde új piaca, a BÉTa, ahol európai uniós szabályozott piacokon már bevezetett külföldi értékpapírok válnak elérhetővé a befektetők számára. A BÉT pénteken a honlapján közzétette azoknak a részvényeknek a nevét, amelyeket november 15-ével regisztrál a BÉTa piacra. Ezek a következők: BASF, BMW, Banco Santander, Commerzbank AG, Deutsche Bank AG, E.On AG, Nokia, Siemens, ThyssenKrupp, Total.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.