A szuverén adósságválság tovaterjedését a kezdetek óta figyelemmel követve, mostanra egyre nyilvánvalóbb, hogy a felhalmozott államadósságok valójában soha nem lesznek visszafizethetőek. A cél a legjobb esetben is csak a kezelhető szinten tartásuk, a totális összeomlás elkerülése lehet. Ehhez hovatovább az infláció jelentheti a kormányzati irányítás számára az egyedüli – ámbár a lakossági megtakarítások szempontjából igencsak ármányos – menekülési útvonalat. A múlt heti összehangolt jegybanki lépés azt mindenképpen egyértelművé teszi, hogy egységes az elszántság a bankrendszer életben tartására, és ha kell, akkor korlátlanul fog is folyni a pénz a rendszerbe.
Az európai államadósságok finanszírozása egyre inkább egy kilátástalan spirálba torkollik, minden uniós tagország küzd már az emelkedő hozamok és az eladhatatlan kincstárjegyek problémájával. A gondok a pénzügyi unió szívét jelentő Németországig is elérnek, ahol szintén emelkedésnek indultak a kormánykötvény-hozamok, és a vételi érdeklődés is alábbhagyott a korábban abszolút biztosnak tartott német papírok iránt. Mindemellett az egyre mélyülő adósságválság kísérőjelenségeként már enyhe recessziót valószínűsít jövőre a legfejlettebb ipari államokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Európában, és hasonlóan negatív kilátásokat fogalmaztak meg a Goldman Sachs bankcsoport és a Standard & Poor''s hitelminősítő elemzői is az utóbbi napokban.
Arany, ezüst – technikai elemzés
Az arany árfolyama technikailag továbbra is egy szimmetrikus háromszög-formáción (fekete vonalak) belül helyezkedik el. A háromszög beszűkülése a vevői és az eladói oldal kiéleződő párharcát tükrözi. A vevők minden csökkenésbe elszántan belevesznek, és ezzel ismét felfelé tornásszák az árfolyamot, míg az eladói oldalt erősítők a további emelkedésben nem bízva rendre profitrealizálásra használják ki az emelkedéseket. Az idő előrehaladtával érlelődik a kitörés.
Lévén, hogy mindez egy hosszútávon emelkedő trend keretein belül történik, valamint tekintettel a fundamentális (pénzügyi) környezetre, a kitörés nagyobb valószínűséggel felfelé következhet be. Egy sikeres kitörés vételi hullámot generálhat, ami az elmélet szerint 300 dolláros árfolyamnövekedést eredményezne az elkövetkezendő három hónap folyamán. Pillanatnyilag a legfontosabb támasz és ellenállási szintek a háromszög felső illetve alsó oldalát adó diagonális vonalakból következnek 1.760 illetve 1.680 dollárnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.