Ausztrália bruttó nemzeti összterméke 2011 harmadik negyedévében 1,9 százalékos várt értékhez képest 2,5 százalékkal nőtt, ráadásul utólagosan felfelé módosították a második negyedéves becsült GDP adatot (1,4-ről 1,9 százalékra). A másik hír Kínából érkezett: a kínai kereskedelmi miniszter hivatalos közleményben tájékoztatott, hogy Kína igyekszik 2012-ben a korábbiakhoz képest többet importálni az Egyesült Államokból, és Európából, emellett törekednek arra, hogy az exportjuk minél inkább a fejlődő országokba irányuljon – mutat rá Karsai Péter.
„A felsorolt hírek enyhe forinterősödést okoztak a 300-ról 299-ig mozdult el az árfolyam. Az euró/forint kurzusának mai alakulását befolyásolhatja még a ma kezdődő előzetes egyeztetés a kormány és az IMF között. Ha pozitív visszhangja lesz a mai találkozónak, és kitart a jó hangulat, akkor tartósabban 300 alá kerülhet az euró/forint árfolyama” – írja a Commerzbank közgazdásza.
Technikai elemzői szemszögből, ha áttörjük a 298,9-es támaszt, akkor a következő szint 295,17 lehet. Egy jó EU megállapodással, és biztató IMF tárgyalással reális lehet néhány héten belül a 295-ös árfolyam is – tette hozzá. A mai napra 298,5 és 301,5 között ingadozó euró/forint árfolyamot várnak a bank szakértői.
Gőzerővel folynak az előkészületek a holnapi EU csúcs előtt, az álláspontok kialakítása, az egyeztetések, a kompromisszumkeresés a lényeges kérdésekben a napokban zajlik. Az eddigi hírek alapján az elmélyült integráció részben közös adórendszert eredményezne, szóban forog az áfakulcsok egységesítése, ezen felül egy 900 milliárdos EFSF-alap formálódik a jelenlegi 440 milliárdos helyett, és még ezen felül érkezhet pénz az IMF részéről is.
A piac moderált lelkesedéssel fogadta az eddigi hírmorzsákat, 1,34 felett indul a mai EUR/USD kereskedés. Alapvetően a kivárás lehet a jellemző a mai napra, nem számítunk jelentős elmozdulásra. A holnap kezdődő EU csúcs mellett EKB kamatdöntés is lesz, ahol nagy érdeklődés övezi majd Mario Draghi kommentárját a mesterséges kötvényvásárlással, közös eurókötvénnyel kapcsolatban – vélekedett.
A tegnap közölt novemberi svájci inflációs jelentés fokozódó deflációt mutat. Az SNB korábbi nyilatkozatai szerint erre figyelnek a legjobban és szükség szerint lépnek is, ha kell. Elképzelhető, hogy az 1,20-as euró/frank árfolyamküszöböt megemelnék 1,25-re, vagy akár ennél is magasabbra. Csakhogy jelenleg a bizonytalan EU-s gazdasági környezet miatt hazárdírozás lenne meghozni egy ilyen döntést, így csak akkor várható SNB akció, ha kikristályosodik, hogy merre tart az eurozóna: újult erővel kifelé a válságból, vagy továbbra is a döntésképtelenség dominál, zárta kommentárját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.