Nem is olyan rég még komolytalan pletykának tűnt a távközlési piacon az új szolgáltatók megjelenése, amely mára valóság lett. A mobilpiacra belépő új szereplők révén a verseny fokozódik, egyúttal azonban nyomás alá kerül a piacon jelentős pozíciókkal rendelkező cégek eredményessége. Magyarországon a negyedik mobilszolgáltató, míg a cseh piacon a virtuális mobilszolgáltatók megjelenése rendezheti át a piaci részesedéseket – írja a KBC.
A lengyel TPSA számára a tervezett frekvencia-aukció okozhat gondokat, a nagyon gyors és stabil mobilinternetet biztosító 4G technológia terén. A legrosszabb forgatókönyv szerint a lengyel vállalat akár sávszélesség nélkül is maradhat versenytársaival szemben, vélekednek az elemzők.
A régiós telekommunikációs szektor árbevétele tovább morzsolódhat 2012-ben, rontva a vállalatok üzleti eredményességét. A vezetékes szolgáltatások árbevétele az elemzői várakozás szerint lassuló ütemben ugyan, de tovább csökken a mobilszolgáltatásra váltó fogyasztók miatt. Ezt az eróziót az adatforgalmazási és a szélessávú szegmensek fejlődése részben kompenzálhatja, de a tendenciát nem fordíthatja meg.
„A szolgáltatók a bevételek csökkenésével szembesülve költség-racionalizálásba kezdtek, ami várhatóan folytatódik idén is, s várakozásaink szerint sikerrel ellensúlyozhatja az évről évre apadó bevételeket” – mondta Pálffy Gergely, a KBC Securities részvényelemzője. A költségcsökkentő lépések következtében az üzleti eredményességet tükröző EBIDTA mutató stagnálhat a Magyar Telekom és a cseh Telefonica CR esetében, míg a TPSA esetében éves alapon 5 százalékot csökkenhet, áll a KBC elemzésében.
Bevételi oldalon ugyan nagy a nyomás a társaságokon, részvényeik azonban továbbra is vonzó osztalékpapíroknak számítanak, régiós viszonylatban átlagosan 9,2 százalékos várható osztalékhozammal. A Magyar Telekom és a lengyel TPSA osztaléka éves alapon stagnálhat, míg a cseh Telefonica CR esetében csökkenéssel számol a KBC Securities. A régiós cégek azonban még így is magasabb hozamot kínálnak, mint nyugat-európai versenytársaik. Az osztalékfizetés mellett a TPSA és a Telefonica esetében részvény-visszavásárlási programokra is számít Pálffy Gergely. A lengyel Netia részvényesei viszont az elkövetkező két évben nem számíthatnak osztalékfizetésre Pálffy szerint, mert a cégnek optimalizálnia kell tevékenységét legutóbbi akvizíciói (a Dialog és a Crowley felvásárlása) után, illetve fel kell készülnie a nem titkolt esetleges újabb felvásárlásokra (Exatel és TK Telekom).
A szektor papírjai közül csak a piaci expanziót végző Netia részvényeire fogalmazott meg vételi ajánlást a KBC Securities, mivel a papírt továbbra is alulértékeltnek tartja a régiós versenytársakéival szemben. Ezt a Netia EBIDTA mutatójának 2013-ig éves átlagban várható 28 százalékos növekedési üteme erősíti meg. A Telefonica és a TPSA részvényei ugyan elvárható értékük közelében mozognak, nyugat-európai versenytársaikhoz képest azonban az EV/EBIDTA mutató alapján már túlértékeltnek számítanak.
A Magyar Telekomot továbbra is eladásra javasolja a KBC Securities, miután a közép-kelet-európai távközlési papírok között egyedül a magyar távközlési cég papírja forog az elvárható értéke felett, a múlt heti záróár alapján mintegy 11 százalékkal. Az elemzői vélemény szerint a Magyar Telekom számára a negyedik mobilszolgáltató megjelenése mellett a legnagyobb fenyegetést a politikai kockázat és háztartások visszafogott költekezése hordozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.