Az Országgyűlés hétfőn elfogadta azokat a törvénymódosítási javaslatokat, amelyek az kedvezőbbé teszik és kiterjesztik a devizaalapú lakossági jelzáloghitelek rögzített árfolyamon történő törlesztését. A kibővített árfolyamgát azoknak devizaalapú lakossági jelzáloghiteleket felvevőknek nyújthat segítséget, akik nem tudták sem megtakarításaikból, sem hitelből előtörleszteni adósságukat. Az új lehetőség hitelfelvevők mellet a 2011. december 15. előtt devizában megkötött lízingszerződésekre is kiterjed.
Az intézkedéscsomagnak 600-700 ezer érintettje lehet. Tavaly ősszel mintegy 950 ezer devizaalapú lakossági jelzáloghitelt tartottak nyilván, melyekből csaknem 170 ezret előtörlesztettek. A kedvezményt nem kaphatják meg azok, akik legalább 78 ezer forinttal több mint 90 napos fizetési késedelembe estek. Ez a kitétel mintegy 120 ezerrel csökkenti az érintettek számát. A jogszabályokban szereplő kizáró okok szűkítik, a lízingszerződésekre való kiterjesztés viszont bővíti a kedvezményezettek körét.
Az új árfolyamgát előnye a kedvezményes előtörlesztéshez képest, hogy az idei év végéig lehet igényelni. A tavaly igényelhető árfolyamgátnál pedig azért kedvezőbb ez a lehetőség az adósoknak, mert a törlesztőrészlet rögzített árfolyam feletti részéből csak a tőkét törlesztő részt kell később – kedvezményes kamatozással – megfizetniük, a kamatot fedező részét elengedik nekik.
A várt komoly érdeklődés miatt és a megállapodások gyors lebonyolítása érdekében az érintett ügyfeleket három ütemben fogadják majd a szolgáltatók. Áprilistól az állami és önkormányzati szférában dolgozó tisztviselők és alkalmazottak, júniustól a lakáscélú hitellel tatozók, szeptembertől a szabad felhasználású hitellel tartozók kérelmeit dolgozzák fel. Az egyes kérelmek elbírálásra a bankoknak két hónapjuk van. Az állami alkalmazottak viszont február 1-étől visszamenőleges hatállyal jár a kedvezmény.
A közalkalmazottak és közszolgák mellett nevesítik a kormány tagjait, a katonákat, bírákat és ügyészeket, és egyéb igazságügyi alkalmazottakat, sőt külön a főállású polgármestereket is. Szerepelnek a listában a hivatásos nevelőszülők, valamint az állam többségi befolyása alatt álló gazdasági társaságoknál foglalkoztatottak is.
Az adósoknak csak a törlesztőrészlet 180 forint/svájci frank, 250 forint/euró, illetve 2,5 forint/japán jen alatti részét kell azonnal megfizetniük. A tőketartozás afölötti része gyűjtőszámlára kerül, melyet legkésőbb 2017-től kell törleszteniük. A kamattartozás fennmaradó részét viszont állam és bank fele-fel arányban átvállalja, amíg a svájci frank árfolyama 270 forint, az euróé 340 forint, a japán jené 3,3 forint alatt marad. A kamattartozás felsorolt értékek feletti része az államot terheli.
Az 5 évvel korábban felvett hiteleknél, ha azok futamideje 10 éves volt, a fizetendő részlet tőke- és a kamathányada körülbelül azonos. A 15 éves futamidőnél viszont az árfolyamgát feletti rész háromnegyedétől megszabadul az adós. A 20 éves futamidőnél azonban már csak 12-15 százalék gyűlik hitelként az adós számláján.
Azok az adósok, akiknek 2011. szeptember 30. óta, 90 napot folyamatosan meghaladó, fennálló késedelme van, a bank írásban értesíti a forintra történő átváltásról és az azt követő 25 százalék hitel-elengedési jogosultságról, valamint arról, hogy a forinthitel milyen induló adósság törlesztést jelent továbbá, hogy a közjegyzői díjat az ügyfél viseli.
Az a 3250 adós, aki a korábbi gyűjtőhitelre bejelentkezett, automatikusan átkerül az új szabályozás hatálya alá. Ha mégsem tart erre igényt, akkor azt május 15-éig írásban kell jeleznie bankjánál. A hitelintézetek ezért valószínűleg velük foglalkoznak majd először.
A módosító indítványok azonban nem foglakoznak azokkal az adósokkal, akik a rögzített árfolyamok feletti értéken vették fel hitelüket. Az eredeti, tavaly hozott jogszabályok őket kizárták a kedvezményekből. Pedig az euró alapú hitelek felvevői közül egy időszakban véletlenszerűen alakult, hogy az utólag kijelölt árfolyam alatt, vagy a felett kapott-e az adós hitelt.
Az árfolyamgátról szóló törvény zárószavazás előtti módosítói között mintegy mellékesen megváltoztatták a hitelintézeti törvény teljes hiteldíj-mutató plafonjára vonatkozó szabályozását is. Eszerint a korlátozás alkalmazásánál nem az érintett naptári félév előtti napon, hanem az azt megelőző hónap első napján érvényes jegybanki alapkamat az irányadó.
Az indoklás szerint erre azért volt szükség, mert a jegybank kamatdöntő üléseire a hónap végén kerül sor, így előfordulhat, hogy a pénzügyi intézményeknek egy nap sem áll rendelkezésükre a jegybanki alapkamat változásából adódó törvényi kötelezettségek végrehajtására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.