Devizapiac
A forint árfolyama viszonylag stabilnak tekinthető, leginkább az EU/IMF tárgyalások alakulása, valamint az eurózóna helyzete mozgatja. A befektetői hangulat romlása, valamint a tárgyalások elhúzódása miatt a kockázatok jelenleg felfelé mutatnak, így a következő időszakban további gyengülés valószínűsíthető. Az euró és a dollár árfolyamát továbbra is főként az eurózóna helyzete határozza meg.
Mivel a Fed nem tervez újabb likviditás bővítő programot (QE3), így az amerikai deviza várhatóan marad a jelenlegi szinteken, míg az eurózóna újabb adósságproblémái gyengíthetik az eurót. Az előttünk álló negyedév egyik devizapiaci kihívása az lehet, hogy vajon sikerül-e továbbra is fenntartani a svájci frank 1,20-as árfolyamát – vélekednek a K&H Alapkezelő elemzői.
Nyersanyagpiac
Annak ellenére, hogy a gazdasági növekedéssel gyengülő kereslet egyáltalán nem indokolja a jelenlegi magas kőolajárat, mivel egyelőre nem csökken érdemben az olajpiacon tapasztalható politikai feszültség, ezért a magas olajár a következő hónapokban tartósan fennmaradhat, és akár további drágulás várható.
Az ipari fémek szempontjából elsősorban az lesz meghatározó, hogy Kína hogyan tudja menedzselni a növekedés lassulását, ez mennyire fogja visszavetni az ipari nyersanyagok iránti keresletet.
Mivel az alacsony jegybanki alapkamatok miatt negatív az euró és dollár befektetések reálkamata, amennyiben növekszik a világgazdaság növekedése körüli bizonytalanság, és ezzel együtt a biztonságos befektetések iránti kereslet, az arany árának további növekedésre számítanak a szakértők.
Tőzsde
Az elhúzódó válság és a gyenge növekedési kilátások miatt idén több kis- és közepes méretű hazai tőzsdei cég is a befektetőkhöz fordulhat friss tőkéért, és részvénykibocsátásra kényszerülhet. A növekvő részvénykínálat nem lesz jó hatással a piac teljesítményére.
„A nemzetközi tőzsdéket tekintve rövid távon nem vagyunk optimisták. Az év első hónapjaiban történt emelkedés után a jelenlegi értékeltségi szinteket korrektnek gondoljuk, ugyanakkor a befektetők hangulata igen érzékeny. A további növekedéshez elengedhetetlenek a jó hírek, míg akár pár rossz eredmény is korrekciót indíthat el” – vélekednek a K&H szakértői.
Monetáris politika
A negyedévben alapkamat szintjén nagy meglepetés nem várható, ugyanakkor az egyéb jegybanki intézkedések még hozhatnak meglepetéseket. Az európai jegybank a bankrendszer likviditásának növelésével és másodpiaci kötvényvásárlásaival év elejére elérte a perifériás országok kötvénypiacának stabilitását. Ugyanakkor Spanyolország egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, így nem kizárt, hogy az EKB a befektetők megnyugtatása érdekében mégis rákényszerül a piaci beavatkozásra. Az amerikai jegybank döntéshozói ezzel szemben arra utaltak, hogy amennyiben az amerikai gazdaság a biztató jelek ellenére lassulást mutatna, a Fed nem tartja kizártnak az újbóli pénznyomtatást.
A hazai jegybank szempontjából az EU/IMF megállapodás tető alá hozása lehet érdekes, hiszen a készenléti hitelkeret hatására mind a forint erősödésére, mind az állampapír hozamok csökkenésére számítani lehet, így lehetőség nyílhat a kamatcsökkentésre.
A K&H portfólió-építési javaslatai:
- részvények alulsúlyozása minden portfólióban javasolt:
o A növekedési kilátások bizonytalanok az eurózónában, miközben a feltörekvő piacok is lassulást mutatnak. Az elmúlt hónapokban látott részvénypiaci emelkedést egyelőre nem követte a makrogazdasági adatok hasonló javulása, így a részvénypiaci kockázatokat jelentősnek értékeljük.
o A magyar részvények helyzete - elsősorban a politikai kockázatok miatt - kedvezőtlen, így alulsúlyozásukat javasoljuk.
o A geopolitikai kockázatok miatt tovább emelkedhet az energiahordozók ára, így a részvényeszközökön belül a nyersanyagok felülsúlyozását javasoljuk.
- tőke- és hozamvédett alapok felülsúlyozása: a kedvező árfolyamszintek miatt indokolt a részvénykitettség, azonban a magas kockázatok miatt nem közvetlen, hanem tőke- és hozamvédett formában javasolt.
- hazai kötvények alulsúlyozása, pénzpiaci eszközök felülsúlyozása: a magyar államkötvény piacon inkább lefelé mutató kockázatokat látunk, a nemzetközi befektetői hangulat romlása esetén jelentős hozamemelkedés következhet be. Így alulsúlyozásra javasoljuk a hazai kötvényeket, és helyette pénzpiaci eszközök vásárlását javasoljuk.
- deviza felülsúlyozás: a nemzetközi befektetői hangulat esetleges romlása és az EU-IMF tárgyalások elhúzódása is veszélyt jelent forint árfolyamára nézve, így összességében a deviza eszközök felülsúlyozását javasoljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.