BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új terv: Jöjjön a globális, nonprofit hitelminősítő

A hitelminősítő ügynökségek megreformálása körül kialakult viszályban új modellel állt elő a Bertelsmann Alapítvány - írja a Financial Times Deutschland (FTD).

Globális megoldást igénylő ügy az országok hitelkockázatának értékelése - áll az alapítvány tanulmányában, amely ezért olyan nonprofit globális intézmény létrehozását javasolja, amelyet kormányok, nemzetközi szervezetek és a civil társadalom finanszírozna. Az ügynökség függetlenül megbízás nélkül dolgozna, saját mérlegelése alapján készítene országértékeléseket. A Bertelsmann Alapítvány ezzel a kezdeményezéssel más utat választott, mint a Roland Berger vállalati tanácsadó cég, amelynek ötlete, a magánfinanszírozású európai hitelminősítő létrehozására gyakorlatilag meghiúsult.

A tanulmány szerzői szerint regionálisan korlátozott konkurens szervezetek létrehozásával nem lehet megtörni a három nagy amerikai ügynökség oligopóliumát. Ezt mutatták meg India és Kína arra irányuló kísérletei, hogy saját nagy ügynökségeket hozzanak létre. Olyan időkben, amikor az adósságválság egész gazdaságokat taszíthat a szakadékba, a szélesebb közvélemény számára is hozzáférést kell biztosítani a független információkhoz – áll a Bertelsmann tanulmányában.

Az FTD szerint a volument tekintve a Bertelsmann-terv még becsvágyóbb, mint a Bergeré. Négyszázmillió dolláros alapítványi tőkének kell az új szervezet 15-25 millió dolláros éves költségvetését szavatolnia. A szervezet kezdetben 37 munkatárssal dolgozna, az Egyesült Államokban, Európában, Ázsiában és Latin-Amerikában lennének irodái. A német kormány hétfőn ismételten hangsúlyozta, hogy elutasítja az állami részvételt egy új hitelminősítőben, mert a piacok ezt politikai befolyásgyakorlásként értékelnék.

Pedig Berlin korábban ezzel ellentétes értelemben kommunikált. "Itt az ideje, hogy Európa bebizonyítsa: képes szembeszállni a hitelminősítő ügynökségekkel" - hangoztatta Guido Westerwelle külügyminiszter még januárban. "A piacoknak szerte Európában alig adnak időt a lélegzetvételre, mielőtt az ügynökségek döntései bizonytalanságba taszítják őket" - fogalmazott a tárcavezető. Sőt, 2011 júliusában még Viviane Reding, az EU igazságügyi biztosa állította: vagy a G20/USA darabolja fel a létező hitelminősítő ügynökségeket, vagy megjelennek az európai és ázsiai versenytársak a piacon.

A Roland Berger friss elemzése szerint 300 millió indulótőkére lenne szükség a hitelminősítő indulásához. Ehhez mindenekelőtt német és francia nagybankok támogatására lenne szükség, de az érintettek nemigen mutatnak érdeklődést a terv iránt. Mi több, a német ipar vezető érdekképviselete, a BDI sem támogatja már az elképzelést.

A European Rating Agency (ERA) elvileg a pénzügyi cégek finanszírozásával jött volna létre és tavaly októberben a Roland Berger azt közölte, hogy eddig harminc céggel kezdeményeztek tárgyalásokat, amelyek előrehaladott állapotban vannak. A nagyratörő tervek között szerepelt, hogy a nonprofit magáncégként működő szervezet nem csak a pénzpiacot, de minden régiót és más területeket is lefedné.


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.