A múlt héten nem tudott 290 felett zárni a kurzus, de ezzel a ma reggeli „akcióval” bőven a szint fölé került az árfolyam. Az EUR/HUF devizapár 292 körüli szintre emelkedett, megérintve a 30 napos mozgóátlagot, azonban egyelőre innen nem emelkedett tovább reggel a kurzus. A 200 napos mozgóátlag 294-295 között tartózkodik, és itt egy szint is található. Ha nem javul a nemzetközi hangulat, hamarosan ezt a szintet is elérheti a devizapár.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Csendes kereskedés mellett az EURHUF kurzusa 289 körül állt péntek délután. A ma reggeli nyitásban ehhez képest látszik azért gyengülés, 292 környékén is megfordult az EUR/HUF. Ezen a héten a görög ügy lehet továbbra is a középpontban, miközben az IMF-tárgyalások talán kevésbé lesznek terítéken. Görögország kapcsán ugyanis egyre nő a valószínűsége, hogy új választások kiírására fog majd sor kerülni.
Az állampapírok másodlagos piacon a hét utolsó napján vegyes irányú, de csak kisebb mértékű hozamváltozások látszottak a referenciaszintek esetében. A héten leginkább a csütörtöki kötvényaukciók lehetnek a piaci figyelem fókuszában.
Nemzetközi helyzetkép:
A devizapiacon pénteken valamelyest erősödött a dollár az euróval szemben. Az 1,293-as nyitást követően 1,296-ig emelkedett, majd a lokális maximumról irányt váltott, és 1,291-ig esett zárásra. A reggeli órákban is dollárerősödés látható. A tőzsdéken emelkedéssel indult kereskedés pénteken a tengerentúlon, a nap második felében azonban eltűnt a vételi erő a piacokról, melyek délnek vették az irányt (Dow -0,27 százalék, Nasdaq 0,01 százalék, S&P500 -0,34 százalék).
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi előzetes értéke 77,8 pontra emelkedett a várt csökkenés helyett. Nulla közeli szinteken zajlik a hét első kereskedési napja az ázsiai piacokon (Nikkei 0,23 százalék, Hang Seng -0,01 százalék, Shanghai 0,06 százalék). A kínai jegybank 50 bázisponttal 20 százalékra csökkentette a kötelező tartalékrátát.
Az árupiacon az arany árfolyama 1.595 dollárról 1.579 dollárig esett, napok óta tart a lejtmenet. Az olaj árfolyama a pénteki nap során is oldalazott 95,5-97,7 dollár között, a 200 napos mozgóátlag felett. Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa szerint Magyarország idén és jövőre is teljesítheti a 3 százalék alatti hiányszintet: 2012-re 2,5 százalékos, jövőre 2,9 százalékos hiány lát a Bizottság. Bár még nem száz százalék, hogy a Bizottság fenntarthatónak fogja ítélni a Széll Kálmán Terv 2.0-ban foglalt intézkedéseket, annak hatásait azonban 2012-13-ra már figyelembe tudta venni a számok alapján. Az intézkedések miatt valószínű, hogy júniusban, amikor az EcoFin újra tárgyalni fogja a magyar túlzott deficit ügyet, akkor kedvező döntés születhet. Így nem valószínű, hogy a jelenleg érvényben lévő döntés, miszerint Magyarország 2013-tól elveszíthetne közel 500 millió eurónyi kohéziós forrást, valóban életbe is lép. Némileg rontja viszont a képet, hogy a Bizottság rontotta a hazánkra vonatkozó GDP előrejelzését: idén 0,3 százalékos visszaesést, jövőre pedig csupán 1 százalékos növekedést vár.
A kormány múlt héten benyújtotta Széll Kálmán Terv 2.0-ban foglalt adóemelési javaslatokat a telekomadóval és a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatosan, így arról hamarosan dönthet is a parlament.
Ellentmondásos hírek láttak napvilágot a görög kormányalakítással kapcsolatban. A legfrissebb hírek szerint a Syriza párt vezetője bejelentette, hogy nem támogatja a koalíció létrejöttét.
A spanyol kormány pénteken bejelentette, hogy a pénzintézeteknek további 30 milliárd eurónyi tartalékot kell képezniük, a korábban már előírt 54 milliárd euró után. Az 5 éves spanyol CDS felár újabb csúcsra (521) emelkedett pénteken.
Heti kitekintő:
Az USA-ban számos fontosabb makroadatot publikálnak az előttünk álló héten. A konjunktúra-mutatók közül kedden a kiskereskedelmi forgalom, szerdán pedig az ipari termelés áprilisi adatait ismerhetjük meg. A piaci várakozás a hó/hó mutatókra 0,2 százalék, illetve 0,5 százalék. Az áprilisi fogyasztói árindexet kedden teszik közzé a tengerentúlon, a konszenzus szerint a fogyasztói árak havi szinten nem változtak, míg a maginflációs mutató 0,2 százalékkal emelkedhetett havi szinten. Szerdán ingatlanpiaci statisztikák lesznek: a megkezdett építkezések és a kiadott építési engedélyek áprilisi számait teszik közzé. Mindezek mellett érdemes lehet még megnézni a Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét is, ami szintén szerdán kerül közzétételre. Csütörtökön a szokásos heti munkapiaci statisztikák mellett a Philadelphiai Fed index májusi és a Leading Indicators kompozit makromutató áprilisi számaira figyelhetnek leginkább a piacok.
Európában kedden a német ZEW gazdasági hangulatindex májusi értékének közzététele mellett a térség első negyedéves GDP adatai lehetnek leginkább érdekesek a piacok számára.
Mivel az adósságválság, illetve annak megoldása továbbra is központi téma az Euróövezetben, a piacok számára is fontos esemény lehet az új francia elnök, Francois Hollande első hivatalos találkozója Angela Merkel, német kancellárral, és a keddi uniós pénzügyminiszteri találkozó.
Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal az első negyedéves előzetes GDP adatot kedden teszi közzé, ami a hét legfontosabb hazai makroadatának ígérkezik. A vártnál gyengébb első háromhavi külkereskedelmi többlet, a csökkenő kiskereskedelmi és a továbbra is gyenge építőipari adatok arra utalnak, hogy az első negyedévben csökkent a bruttó hazai termék éves szinten. Várakozásunk szerint ennek a mértéke 0,5 százalékos lehetett.
Csütörtökön teszik közzé a márciusi kereseti adatokat. Előrejelzésünk szerint az év harmadik hónapjában már lassulhatott a bérkiáramlás üteme éves összehasonlításban, várakozásin szerint a bruttó bérek növekedési üteme 4,5 százalékos lehetett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.