Először az előző görög miniszterelnök szavaira jött az első hullám, majd utána arra a hírre, hogy az EMU-s tagállamoknak forgatókönyvet kell készíteni a görög kilépés esetére. A befektetők megijedtek, hogy már az EMU-ban is komolyra fordult a dolog. De gondoljuk csak végig, hogyan kell egy jó gazdának viselkednie! Ha van egy belátható káresemény – pl. jönnek a tavaszi árvizek – akkor felkészülök rá – pl. homokzsákokkal eltorlaszolom a víz útját, és a bútorokat is felhordom az emeletre. Szerintünk itt is erről van szó.
A görög választók már kimutatták a foguk fehérjét. Ezután badarság lenne úgy csinálniuk az európai vezetőknek, mintha mi sem történt volna. Fel kell készülni a „háborúra”. Ezzel csak azt akarjuk mondani, hogy a felkészülés nem feltétlenül jelenti azt, hogy háborúzni is fogunk. Más szavakkal nem azt jelenti, hogy az EMU arra törekszik, hogy a görögöket kilökje az EMU-ból, hanem csak felkészül erre a lehetőségre. Ezt mutatja az esti informális csúcs üzenete is. Szeretnék a görögöket az EMU/EU-ban tartani, és valamiféle növekedési stimulust is szeretnének bevezetni. Az persze kérdéses, hogy mindezt hogyan valósítják meg. Mindenesetre a nagy rémület után megnyugvás jöhet, amely kismértékű emelkedésben nyilvánulhat meg a börzéken, s a forint is erősödhet az euróval szemben.
USA, Európa:
- A nap első felében esésnek indultak a vezető tengerentúli indexek, de a kereskedés utolsó óráiban gyors fordulatot láthattunk, a vevők vették át a gyeplőt a piacokon. Az indexek többsége a pozitív tartományba lendült (Dow -0,05 százalék, Nasdaq 0,39 százalék, S&P500 0,17 százalék).
- Tegnap új lakás-érékesítési adatot publikáltak az USA-ban, mely a várakozásoknál jobb lett. 335 ezer lakás helyett 343 ezret értékesítettek áprilisban.
- Kiemelkedően jól teljesített az alapanyag szektor, amely több mint 1 százalékkal került feljebb. A Dow kosárból a Bank of America volt a nyertes, közel 3 százalékos többlettel zárta a napot.
- A tegnap publikáló Hewlett Packard több mint 3 százalékkal került lejjebb, a cég eredménye jobb lett a várakozásoknál, 91 cent helyett 98 centes részvényenkénti eredményt ért el a negyedévben. A zárás utáni kereskedésben több mint 9 százalékot emelkedett a papír. A cég azt is bejelentette, hogy 27.000 munkavállalójától készül megválni, ez 8 százalékos leépítést jelent.
- A részvényesek beperelték a Facebook-ot és a kibocsátást szervező Morgan Stanley-t. A vád az, hogy a Facebook gyenge növekedési kilátásairól nem tájékoztatták a befektetőket.
Olaj, arany:
- A WTI kőolaj újabb csökkenéssel zárta a kereskedést. A nyitás után lefelé vette az irányt az árfolyam, és a nap végén a 90 dolláros kerek szint állította meg az esést.
- Az Amerikai Energiahivatal tegnap publikálta az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 1,65 millió hordó növekedésre számítottak, ezzel szemben 883 ezer hordóval nőttek a készletek. Benzin terén 650 ezres csökkenés helyett 3,3 millióval zsugorodott a készlet.
- Az arany leszúrt az 1.530 dolláros támaszig, majd a mélypontról megfordult, és zárásra 1.651 dollárig rallyzott. A napon belüli fordulatnak köszönhetően megúszta enyhe eséssel az árfolyam, a mai napon már emelkedést is láthatunk.
Távol-Kelet:
- Nincs határozott irány az ázsiai piacon, a japán piac kivételével mínuszban vannak az indexek (Nikkei 0,29 százalék, Hang Seng -0,3 százalék, Shanghai -0,36 százalék).
- A HSBC májusi előzetes feldolgozóipari beszerzési menedzser index értéke 48,7-re csökkent az előző havi 49,3-ról.
- Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak pedig a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Devizák:
- A kezdeti lendületes gyengülés után megnyugodott délutánra a forint, és a 303,5-ös maximumról 301,5-ig korrigált zárásra az euróval szemben. A reggeli órákban enyhén tovább gyengült a hazai fizetőeszköz, és közelíti a tegnapi maximumot.
- A dollár ismét nagyot erősödött az euróval szemben, ráadásul újabb lokális mélypontra esett az EUR/USD árfolyama, majd zárásra 1,258-ig korrigált vissza. Közel két éve nem volt ilyen erős a dollár, a következő megálló az 1,25-ös támasznál található.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak pedig a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- Az OTP közzétette részletes osztalékfizetési hirdetményét. Az egy részvényre jutó osztalék 101,7 forint, a kifizetés június 11-én kezdődik. Osztalékszelvénnyel május 30-án forog utoljára a papír.
- A PannErgy 2012. május 23-án 6.300 darab saját részvényt vásárolt 592 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.333.600 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,83 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.