Így volt is öröm hétfőn, amelyet hamar lelohasztott az, hogy a Bankiának nem 9, hanem 19 milliárd euróra van szüksége. Csak nehogy a végén kiderüljön, hogy nem egyessel, hanem mégis csak 9-essel kell kezdődni annak a számnak. Akkor aztán tényleg nagy baj lenne. Így is megbüntették a spanyol meg az olasz állampapírokat, hiszen az előbbi esetében a 10 éves kötvény hozama 6,5 százalék közelébe ugrott, míg az utóbbi esetén 5,5 százalék környékéről 5,7 százalék fölé emelkedett.
Vagyis a görög megnyugvás ellenére növekszik a feszültség Európában. Mindenesetre, a reggel az optimizmus jegyében telik, mivel a kínai kormány elkötelezettnek látszik a gazdaság élénkítésére. A kínai pénzügyminisztérium ugyanis támogatni fogja az energiatakarékos termékeket, hogy a növekedés fenntartható maradjon. Ennek most örülnek Ázsiában. Különben az európai indexek és a BUX is támasz környékén billeg már egy ideje. Így illene elrugaszkodni innen, mert ha nem sikerül, akkor nagy bajnak nézhetnénk elébe.
USA, Európa:
- Enyhe esést könyvelhettek el a múlt hét utolsó kereskedési napján a tengerentúli indexek (Dow -0,6 százalék, Nasdaq -0,07 százalék, S&P500 -0,22 százalék).
- A tegnap nyitva tartó európai piacok a negatív oldalon zárták a kereskedést (CAC40 -0,16 százalék, DAX -0,26 százalék).
- Az egyik legnagyobb spanyol bank, a Bankia 19 milliárd eurós állami segítséget kért pénteken. A hírre a 10 éves spanyol kötvényhozam 6,5 százalék közelébe száguldott.
Olaj, arany:
- A kőolajat a 90 dolláros szint állította meg múlt héten, és az árfolyam elrugaszkodott felfelé. Az emelkedés azonban nem volt túl erőteljes, a reggeli órákban is alig 91 dollár felett kereskedtek a kőolajjal.
- Az arany tegnap tovább emelkedett, és megérintette a 20 napos mozgóátlagot, amely egyelőre megállította a kurzust. Az emelkedés erőtlen, a trend lefelé mutat, ezért a pozitív korrekció után a további esésnek nagyobb a valószínűsége.
Távol-Kelet:
- Stabil emelkedéssel folytatják a hetet a vezető ázsiai indexek (Nikkei 0,51 százalék, Hang Seng 0,72 százalék, Shanghai 1,18 százalék).
- Újabb monetáris élénkítésre számítanak a piaci szereplők, a ma reggeli hírek szerint, ez táplálhatja az emelkedést.
- A Credit Suisse szerint 315 milliárd dolláros élénkítés jöhet, amely fele a 2008-as csomagnak.
- Japánban az áprilisi munkanélküliségi ráta (4,6 százalék) enyhén magasabb lett a vártnál (4,5 százalék).
- A kiskereskedelmi forgalom áprilisi értéke 5,8 százalék lett a várt 6 százalék helyett, ami lényegesen alacsonyabb az előző havi 10,3 százaléknál.
- A technológiai szektor a legerősebb, a Panasonic közel 4 százalékos pluszba lendült arra a hírre, hogy 4.000 fős leépítést tervez a cég.
Devizák:
- A múlt heti lokális maximumhoz képest több forintot is erősödött a hazai fizetőeszköz, miután 303,5-ről dél felé vette az irányt. A tegnapi kereskedésben 297-nél is járt a kurzus, és megközelítette a 200 napos mozgóátlagot. Ha a korrekció folytatódik, akkor a 20 napos mozgóátlagot (293,6) is megérintheti az árfolyam, de negatív forgatókönyv esetén a forint újra elindulhat a gyengülés irányába.
- A dollárt leginkább oldalazás jellemezte az elmúlt napokban. Az 1,25-ös szint felett araszol napok óta a kurzus, és egyelőre nincsenek korrekcióra utaló jelzések.
Határidős piacok: Mind az európai, mind az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A PannErgy 2012. május 25-én 4.108 darab saját részvényt vásárolt 597 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.343.852 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 15,88 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.