BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érdemes bespájzolni az eurót

A görög választások eredménye röpítette több mint egyhónapos csúcsra tegnap a forint árfolyamát. A nemzetközi és a hazai helyzet rendkívül bizonytalan, a szakértők szerint a mostani árfolyam jó alkalom lehet arra, hogy megvásároljuk a nyaraláshoz szükséges valutát.

Használja ki a görög választások után optimista hangulatot, és gyorsan vásárolja meg mindenki a nyaralásra szánt eurót – ezt tanácsolják a lapunk által megkérdezett szakemberek. „Nem rossz ötlet 295 forint alatt eurót vásárolni” – mondja Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. „A 290-es keresztárfolyam környékén érdemes vásárolni a közös fizetőeszközből” – vélekedik Szántó András, az Equilor deviza üzletágának igazgatója is. Sokkal erősebb ugyanis vélhetően az idén nyáron már nem lesz a forint, a nemzetközi és a hazai helyzet pedig annyira bizonytalan, hogy bármilyen rossz hírre ismét gyengülhet a magyar valuta.

„Nagyon hírvezérelt a piac” – mondja Árokszállási Zoltán, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Tegnap például arra a hírre, hogy Görögországban mégsem a radikális baloldali, és emiatt euróellenes Sziriza, hanem a jobboldali Új Demokrácia nyert a választáson, és arra is van remény, hogy a dél-európai országban kormányt alakítanak, az euró/forint árfolyam több mint egy hónapos csúcsra ugrott, a közös uniós fizetőeszköz ára 290 forint alatt is járt napközben. A helyzet viszont a szakértők szerint törékeny, ha a háromnapos határidőn belül nem alakul meg a görög kormány, ismét rendkívüli pesszimizmus uralkodhat el a piacokon. Komoly hatással lehet a magyar valutára a héten az is, milyen eredménye lesz a spanyolországi bankauditnak.

Az ezzel kapcsolatos adatokat csütörtök délelőtt hozzák majd nyilvánosságra. Ha rossz hírek érkeznek ebből a két dél-európai országból, Szántó szerint ismét 300 forint fölötti euróra kell számítani, ha viszont kedvezően alakulnak az események, 285 forintig erősödhet a forint. Ennél lényegesen olcsóbb eurót viszont nem vár az Equilor szakértője. Török is pesszimista: „a bizonytalanság Görögországgal kapcsolatban vissza fog térni” – állítja a szakember.

A forintra Árokszállási szerint a nemzetközi történések mellett a hazai fejlemények is hatással lehetnek. Bár a kormány lassan nyaralni megy, így a hazai politikai életben uborkaszezon várható, továbbra is kérdéses, mi lesz a jegybanktörvénnyel, sikerül-e végül úgy módosítani, hogy az Európai Unió is elfogadja a jogszabályt, és elkezdődhetnek-e végre a tárgyalások az IMF-fel. Ha a jogszabály elfogadása után gyorsan megindulnak az egyeztetések, az a forint erősödését válthatja ki – mondja Árokszállási.

Török szerint viszont a tárgyalások kilátásai nem túl biztatóak, ha el is fogadják a jegybanktörvény módosításait, akkor sem biztos, hogy leülnek a felek tárgyalni. Árokszállási szerint az sem kizárt, hogy a nemzetközi szervezetek a tranzakciós adóval sem értenek majd egyet, annak mértéke ugyanis a költségvetésben lényegesen magasabb annál, mint amiről az előzetes tervek szóltak. Márpedig ha a valutaalappal folyó tárgyalások megakadnak, az könnyen forintgyengüléshez vezethet.

A spanyolok hatása nagyobb

Az euró is egy hónapos csúcson járt tegnap reggel a dollárhoz képest, 0,9 százalékos emelkedést követően 1,2748-ig erősödött a keresztárfolyam. A közös uniós fizetőeszköz izmosodását – akárcsak a forintét – a görög választási eredmény okozta. Napközben viszont a kezdeti optimizmus, hogy a mentőcsomag mellett álló párt győzelme enyhíti majd az európai adósságválságot, megingott, és 1,26 dollárig gyengült az euró/dollár kurzus.

Az euró gyengülését főleg az okozta, hogy a tízéves spanyol kötvényhozam 7 százalék fölé emelkedett felerősítve az aggodalmakat, hogy a krízis, az eurózóna legnagyobb gazdaságaira is átterjedhet. „A piac ugyan megszokta, hogy percről percre kövesse a görögországi eseményeket, a hétfői árfolyammozgások azonban jelzik, egyértelműen Spanyolország jelenti a legnagyobb bizonytalanságot az eurózónában” – mondta a Bloombergnek Andrew Cox, a Citigroup New York-i devizastratégája.

Az euró az idén február 24-én volt a legerősebb a dollárral szemben, akkor 1,3487 volt a keresztárfolyam. Ha a mostani szintről tovább gyengülne az uniós közös valuta, a szakemberek szerint 1,2288 körül, a két évvel ezelőtti mélyponton állhatna meg az esése.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.