Habár több katalizátorról is beszélhetünk, elsőként - amely felfelé mutató impulzust adott a piacoknak - mindenképpen két makrogazdasági adat tekinthető. Az első a kedd délután napvilágot látott amerikai szolgáltató szektor beszerzési indexe, ami a várakozásoknál enyhén jobb lett, majd a második a másnap hajnalban megjelent Ausztrál GDP-növekedés volt. A gazdasági növekedés 4,3 százalék lett a várt 3,3 százalékkal szemben. Ez az adat azért is érdekes, mert a 2009-es gazdasági fordulatot előrejelző első fecskék egyike az Ausztrál GDP fellendülése volt. A hangulatot tovább javította, hogy egy német újság úgy értesült, már a német kormányzat sem zárkózik el attól, hogy az Európai Stabilitási Mechanizmuson (ESM) keresztül tőkésítsék fel a spanyol bankokat, amely a Fitch hitelminősítő szerint 60-100 milliárd euróra is rúghat.
A nagyobb szám a legrosszabb esetet, míg a 60 milliárd a várható értéket jelenti. Ez azonban kétszerese a korábban becsült 30 milliárd eurónak. Mindenestre jól jelzi a hangulatváltozást, hogy előbb a jó makrogazdasági adatokra vásároltak a befektetők, utána pedig arra, hogy a gyenge amerikai munkaerő piaci adatok miatt elindulhat a mennyiségi lazítás harmadik köre az Egyesült Államokban, vagyis két ellentétes hír is emelkedést okozott a részvénypiacokon.
Az európai monetáris lazítási várakozásokat Mario Draghi, az EKB elnöke, az amerikai mennyiségi lazítási várakozásokat pedig Ben Bernanke, a Fed elnök hűtötte a hét végéhez közeledve. Ugyanakkor mindketten ígéretet tettek arra, hogy mindent meg fognak tenni, ha a helyzet rosszabbra fordul. Így a csalódott befektetők egy kisebb része zárta a pozíciókat, amely kisebb visszaesést eredményezet a piacokon. Ez persze alig látszott meg az indexeken, sőt a BUX index esetében ez csak napközbeni árfolyamesést tudott elérni. A nap végére csütörtökön és pénteken is a pozitív tartományba lendült az index.
A folytatás tekintetében a kép vegyes, hiszen a heti emelkedésben a forgalom lapvetően alacsonyan alakult. Ugyanakkor bizakodással töltheti el a bika oldalon játszó befektetőket az a tudat, hogy az árfolyamcsökkenések még kisebb forgalommal következtek be. Vagyis a fordulat, amelyeket a piacokon láthattunk tartós lehet, pedig a kockázatos görög választások előtt vagyunk egy héttel.
Száguldottak a spanyol bankok is
A hét nyertesei a Nokia mellet a spanyol bankok lettek. Folyamatos emelkedéssel a heti csúcson zárt a Banko Santander és a Banko Bilbao is. Mindkettő 10 százalék fölötti emelkedést produkált euróban számolva. A száguldás annak volt köszönhető, hogy előbb a Németországból érkeztek engedékenyebb hangok a spanyol megsegítésre, majd arra a pletykára, hogy Spanyolország is a nemzetközi szervezetek védőernyője alá menekül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.