BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Görög végjáték - Válságtanácskozásra készülnek a csúcsvezetők

Tegnap este "véletlenül" kiszivárgott, hogy a G20-ak jegybankjai összehangolt lépéseket tesznek, ha a görög választások negatív eredménnyel zárulnak. A világ pénzügyi vezetői a vasárnapi válságtanácskozásokra készülnek.

A világ nagy jegybankjai - a Reuters szerint - közösen készülnek fel a nemzetközi pénzpiacok megtámogatására, amennyiben a Görögországban vasárnap tartandó parlamenti választások után zuhanás következne be - írja pénteki a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Mint a brit hírügynökség a G-20-ak képviselőitől csütörtökön értesült, a központi bankok készek a globális pénzpiacok koordinált akcióval történő stabilizálására.

A FAZ értesülése szerint világszerte folynak az előkészületek a legsúlyosabb esetre, a "Grexitre". Az euróövezeti pénzügyminiszterek vasárnap este telefonkonferenciát akarnak tartani a választások eredményének megvitatására. Angela Merkel tizenkét órával elhalasztotta utazását a G20-ak mexikói csúcsértekezletére. A G-20-ak egyik képviselője azt mondta a Reutersnek, a reagálások hevességének függvényében hétfőn vagy kedden a G-7-ek miniszterei válságtalálkozót tarthatnak, telefonon pedig bekapcsolhatnák a jegybankokat is.

A fő gondot annak a nagyobb arányú tőkeeláramlás kockázata jelenti, abban az esetben, ha a radikális baloldali párt, a Syriza felülkerekedik a görög választásokon – hangoztatta az euróövezet egyik képviselője. A párt elutasítja a nemzetközi hitelezők előírásait, ám mégis az euróövezetben akarja tartani Görögországot. Alexis Tsipras, a párt vezetője megerősítette, hogy a választási győzelem után semmisnek tekinti a segélynyújtáshoz fűzött feltételeket.

Az EKB is megszólalt

Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint a pénzintézet készen áll arra, hogy szükség esetén támogassa az euróövezet bankrendszerét.

"Továbbra is biztosítjuk a likviditást azoknak a bankoknak, amelyek esetében ez szükséges" - mondta Mario Draghi pénteken egy frankfurti monetáris politikai konferencián. Hozzátette, hogy az EKB hosszú távú refinanszírozási műveleteiben (LTRO) rejlő lehetőségeket még nem bontakoztatták ki teljes egészében. Az LTRO keretében az EKB hároméves lejáratú, 1 százalékos kamatozású hitelt nyújt az euróövezeti bankoknak.

Az Equilor szerint a görögök esetében a szélsőbal győzelme vagy egy felemás választási eredmény az euróba vetett bizalmat ingatná meg, amit nem lehet pusztán jegybanki lépésekkel kompenzálni. Konkrét intézkedést nem jelentettek be, de nem is lett volna értelme, hiszen ez az üzenet azt a célt szolgálja, hogy átrendezze a piaci szereplők várakozásait és kevesebben számítsanak a piaci esésre. Egy felemás választási eredmény is vezethet oda, hogy néhány nap múlva egy olyan koalíció álljon össze, ami hajlandó elfogadni az EU játékszabályait, vagyis ha a jövő hét elején mozsárba kerülnek az európai részvények és az euró, akkor érdemes vételekre kihasználni ezt a pici környezetet.

A súlyos piaci reagálások ellensúlyozására valuta-intervenciók is lehetségesek - írja a továbbiakban a FAZ. Japán és Svájc interveniálhat és gyengítheti valutáját, amennyiben a frank és a jen értéke erősen emelkedik a menedék iránti igény hatására.

Londonban már megkezdődött a lazítás. A brit jegybank már megállapodott a kormányzattal a hitelezés élénkítéséről. A bankok a piaci kondícióknál olcsóbb hitelt kaphatnak, ha ezeket a magánszemélyek és nem-pénzügyi vállalkozások számára hitelezik tovább. A részletek egyelőre homályosak, az első beszámolók havi 5 milliárd font keretösszeget pedzegetnek, ami eltörpül a magánszektor jelenleg 1200 milliárd fontra rugó hitelállományához képest. Az Equilor szerint egyelőre kevésnek mutatkozik ahhoz is, hogy érdemben átrendezze a brit bankszektor, nem véletlen hogy az angol font sem reagált érdemben a bejelentésre tegnap este.

A Wall Street is aggódik

A Financial Times Deutschland szerint a tengerentúli konszernek is elővigyázatossági lépéseket tesznek. Az FTD információi szerint a New York-i értéktőzsde szerdán olyan bizalmas hírlevelet küldött ki e-mailen, amely az Eurózóna felbomlása címet viselte. Ebben a börze többek között arról tesz fel kérdéseket az érintett cégeknek, milyen szerződéseik és bankkapcsolataik vannak az európai beszállítókkal.

"Továbbra is biztosítjuk a likviditást azoknak a bankoknak, amelyek esetében ez szükséges" - mondta Mario Draghi pénteken egy frankfurti monetáris politikai konferencián. Hozzátette, hogy az EKB hosszú távú refinanszírozási műveleteiben (LTRO) rejlő lehetőségeket még nem bontakoztatták ki teljes egészében. Az LTRO keretében az EKB hároméves lejáratú, 1 százalékos kamatozású hitelt nyújt az euróövezeti bankoknak. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.