Az európai hangulatban egyelőre nem látszik jelentősebb pozitív változás. Ha áttörné a kurzus a szintet felfelé, akkor a következő megálló 294-295 forint körül lehet. Ha megfordulna (megjavulna) a hangulat, és a forint erősödésnek indulna, akkor a sáv másik oldala, 284-285 forint körül jelenthet támaszt az EUR/HUF devizapárnak.
Rövid hazai piaci áttekintés:
A forint árfolyama most sem tudta magát függetleníteni a nemzetközi eseményekről, de a tegnap délutáni gyengülésben az is benne volt, hogy az Európai Központi Bank közzétette aggályait a pénzügyi tranzakciós adóval kapcsolatban. Ha őszinték akarunk lenni, akkor el kell mondanunk, hogy nem értjük teljesen a negatív piaci reakciót a hírre, hiszen aki egy kicsit is végiggondolta, hogy az MNB adóztatásának terve mit jelent, annak nem okozhatott negatív meglepetést az EKB dorgálása. Ennek ellenére a forint kissé megbillent a hírre. Az európai adóssághelyzet mindemellett továbbra is rosszul néz ki, az euróövezet perifériájának államkötvényeit ütik, a spanyol hosszú hozamok most már jópár napja a magyar hozamok felett járnak. (Ebben változást hozhat Ewald Nowotny, EKB tanácstag piaci bizalmat erősítő reggeli kijelentése az ESM válságkezelő alapról.) Az MNB tegnapi kamatdöntése végül nem jelentett meglepetést, a forint nem igazán reagált a kamat tartásáról szóló határozatra.
A tegnapi, 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukción az ÁKK „csak” a tervezett, 45 milliárd forintos mennyiséget értékesítette. Mindemellett azonban a rövid hozamszintek tovább csökkentek: a kamatdöntés előtti aukción (amikor még nem lehetett száz százalékig biztosra venni a kamattartást) jóval 7% alatti, 6,86%-os hozamon keltek el a papírok, azonban a tartást követően is érdemben 7% alatt maradtak a hozamok. Eközben viszont a kötvényhozamoknál enyhe hozamemelkedés következett be. Egyre meredekebbé kezd tehát újra válni a hozamgörbe (érzésünk szerint joggal), azonban a rövid hozamok továbbra is azt sugallják, hogy a következő néhány hónapon belül kamatvágás lehet. Ez összhangban van várakozásunkkal, miszerint a negyedik negyedévben kamatcsökkentési ciklus kezdődhet, az év végéig pedig 6,25%-ig csökkenhet az alapkamat.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacokon a spanyol és az olasz kötvényhozamok tegnapi emelkedése ismételten erősítőleg hatott a dollár árfolyamára és a jegyzés 1,2117-ről 1,2061-re csökkent. Ma reggel azonban Ewald Nowotny, EKB tanácstag szavaira euróerősödés kezdődött. Az amerikai részvénypiacokon tegnap újfent csökkenést lehetett megfigyelni (Dow -0.8%; S&P500 -0.9%; Nasdaq -0.9%). A növekedési kilátások tekintetében meghatározónak tekintett, a világ legnagyobb csomagküldő szolgálatának, az UPS-nek az eredménye elmaradt a várakozásoktól. Zárás után jött az Apple gyorsjelentése, amely ugyancsak elmaradt a várakozásoktól.
Az ázsiai piacok is csökkentek a szerdai kereskedés során (Nikkei -1,8%, Hang Seng -0,6%, Shanghai -0,1%). Az IMF véleménye szerint Kínának a gazdasági hanyatlás kockázatával kell szembenéznie és a Valutaalap a belföldi kereslet élénkítését javasolja annak érdekében, hogy az ország csökkentse külföldi függőségét. A WTI olaj ára tegnap enyhén tudott emelkedni, melynek keretében 88,05 dollárról 88,5-re emelkedett a jegyzés értéke. Az arany ára is kismértékben feljebbre tornászta magát és az 1577,05 dolláros nyitás után 1580,95 dolláron fejezte be a napot. A várható tengerentúli esőzések miatt nagy korrekciót mutatnak az agrártermékek is, köztük a kukorica és a búza ára is erőteljesebben mozgott lefelé. Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Nem változtatott tegnap az MNB az alapkamaton , az maradt 7%-on. A monetáris tanács közleménye szerint, „a változékony kockázati környezet és a célt hosszabb időszakon keresztül meghaladó infláció továbbra is óvatos monetáris politikát indokolnak”, ami hűtheti kissé a kamatcsökkentési várakozásokat, miközben a kamatdöntésen sem alakult ki olyan szoros szavazati arány, mint amire korábban számítani lehetett. A kamat tartására továbbra is jelentős többség szavazott a jegybankelnök szerint. Mindazonáltal szerintünk a negyedik negyedévben kamatcsökkentési ciklus kezdődhet, az év végéig pedig 6,25%-ig csökkenhet az alapkamat.
Tegnap délután megérkezett az Európai Központi Bank véleménye a pénzügyi tranzakciós adóról és annak kiterjesztéséről a jegybankra. A közlemény szerint a jogszabály sérti az MNB funkcionális és intézményi függetlenségét, továbbá felveti azt, hogy a költségvetést a jegybank forrásaiból kívánják finanszírozni, ami a monetáris finanszírozás tilalmába ütközik. A hír szerintünk nem jelent túl nagy meglepetést. Azt gondoljuk, hogy az ügy feszültség forrását jelenti az IMF tárgyalásokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.