A nyilvános nyílt végű „hagyományos” értékpapíralapok adják az összvagyon többségét (61,7 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban 0,83 százalékkal nőtt, viszont ezúttal a kép az egyes alapkategóriáknál igencsak eltért egymástól. A pénzpiaci alapoknál összességében szolid – 0,8 milliárd forintos – tőkebeáramlás történt, így összességében fél százalékos növekedés következett be összvagyonukban. A kötvényalapok már pozitívabb képet mutattak júniusban. Itt a tőkebeáramlás 2,3 milliárdos volt, az összvagyon pedig 2,8 százalékkal gyarapodott.
A tőzsdéken mind a fejlett, mind a fejlődő régióban emelkedés történt, a hazai index pedig felülteljesítő volt. Ezzel együtt a részvényalapoknál 4 milliárdos tőkekivonás történt. Ám a hozamok ellensúlyozni tudták a tőkekivonást, és összességében 0,4 százalékkal emelkedett a részvényalapok vagyona.
A tőkevédett alapok viszont jelentős friss tőkét tudtak vonzani, amihez nyilvánvalóan hozzájárult, hogy három nagy alapkezelő is indított új alapokat ebben a kategóriában. A tőkebeáramlás 7,7 milliárd forint, a teljes vagyongyarapodás a kategóriában 2,3 százalék volt. Az abszolút hozamú alapok szintén vonzóak voltak júniusban, hiszen 5,4 milliárdnyi friss tőke érkezett. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi a Bamosz szerint, hogy nem egy rövid fellángolás látható, hanem már hosszú ideje tartó folyamatos vagyonnövekedés. A kategória vagyongyarapodása a hónapban 4,1 százalékos volt.
A nyilvános ingatlanalapokból összességében 3,9 milliárdnyi tőke áramlott ki, ami 5,8 százalékos vagyoncsökkenést eredményezett. A képet ugyanakkor torzítja, hogy az egyik jelentős zárt végű ingatlanalap nagyobb arányú hozamot fizetett ki júniusban, így tulajdonképpen egy technikai csökkenésről lehet inkább beszélni.
A kisebb kategóriáknál a vegyes alapok kicsivel rosszabbul szerepeltek, mint a többiek, mivel vagyonuk stagnált. Az egymilliárdos visszaváltást a hozamok ellensúlyozták. Az árupiaci alapok ezzel szemben átlagon felüli teljesítményt nyújtottak, és a kategória nagyságához képest jelentősnek mondható, közel 300 milliós tőke érkezett. A pozitív hozamok tovább növelték a kategória alapjainak vagyonát, így összességében 3,5 százalékos vagyongyarapodás volt látható az árupiaci alapoknál. A zártkörű alapok vagyonában hosszabb idő óta először történt – igaz, nagyon szerény összegű, de összességében pozitív irányú – tőkeáramlás.
„Az alap rugalmasságának köszönhetően kiválóan alkalmas közép- és hosszú távú megtakarításokra, ugyanakkor nyílt végű, így szükség esetén bármikor hozzájuthatunk pénzünkhöz” – mondta Zobor Zsuzsanna vezérigazgató.
„Az alap rugalmasságának köszönhetően kiválóan alkalmas közép- és hosszú távú megtakarításokra, ugyanakkor nyílt végű, így szükség esetén bármikor hozzájuthatunk pénzünkhöz” – mondta Zobor Zsuzsanna vezérigazgató. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.