Folytatódik a bankbotrány Nagy-Britanniában: tizenhat év után azonnali hatállyal távozott a Barclays bank vezérigazgatója, Bob Diamond. Diamond 1996-ban csatlakozott a londoni bank értékpapír-piaci részlegéhez, amely érintett a Libor manipulációjában. A cég ideiglenes igazgatótanácsi elnöke Marcus Agius lesz, aki ugyan hétfőn belentette lemondását a bank elnöki tisztségéről, most visszatér.
Diamond lemondása néhány órával követte David Cameron miniszterelnöknek azt a nyilatkozatát, amely szerint átfogó vizsgálatot indít a londoni kormány a bankközi kamatok manipulálása ügyében.
Diamond ugyanakkor - keddi londoni sajtóértesülések szerint - "visszavágásra" készül, ugyanis állítólag "dühös", amiért az ügyben eljáró hatóságok csak a Barclays szerepére koncentrálnak, miközben már legalább húsz másik globális nagybank ellen is vizsgálat indult, írja az MTI.
A keddi Financial Times bennfentes forrásait idézve azt írta, hogy Diamond - akit szerdán meghallgat a brit parlament alsóházának pénzügyi bizottsága - "potenciálisan kínos részleteket" hozhat nyilvánosságra a Barclays és a pénzügyi felügyeleti szervek közötti "ügyletekről", ha "nagyon megszorongatják".
A londoni gazdasági napilapnak nyilatkozó, az ügyet "jól ismerő" források szerint a felügyeleti hatóságok annak idején "pontosan tudták", hogy a Libor napi rögzítéséhez beterjesztett kereskedelmi banki hitelköltség-becslések nem azt a tényleges kamatszintet tükrözték, amelyen a bankok valójában hajlandók voltak egymásnak hitelezni a nagybani likviditáspiacon. A szabályozó intézmények azonban nem léptek közbe, tartva attól, hogy a hatósági fellépés még tovább destabilizálhatja az amúgy is pánik uralta piacokat.
A Barclays árfolyama kedden emelkedett, miután a bankpapír meredeken zuhant az elmúlt napokban a botrány kirobbanása miatt. A részvény 2 százalékos pluszban áll.
A brit nyomozóhatóság (SFO) hétfőn bűnügyi eljárás megindítását vette fontolóra a kibontakozó nagy-britanniai bankközi kamatmanipulációs botrány kivizsgálására a súlyos csalások felderítésére szakosodott. Az SFO bejelentette, hogy az ügyben már felvette a kapcsolatot a brit pénzügyi felügyelettel (FSA), és most azt vizsgálja, hogy jogilag lehetséges-e bűnvádi eljárás megindítása az ügyben érintett bankárok ellen.
Hétfői közleményében Agius elismerte, hogy a történtek a banknál eluralkodott "elfogadhatatlan magatartási normákról tanúskodnak", és az eset "pusztító erejű csapást mért a Barclays megítélésére". A Barclays árfolyama meredek zuhanásba kezdett, miután a botrányra fény derült.
A brit pénzügyi felügyelet és a Barclays a múlt héten bejelentette, hogy a bank 290 millió font (csaknem 110 milliárd forint) bírságot fizet, mivel kiderült, hogy a befektetési ágazat kereskedői még a 2008-2009-es pénzügyi válság előtt éveken át manipulálták a globális, illetve az euróövezeti irányadó bankközi kamatlábakat, a Libort és az Euribort.
A BBC azt írja, bizonyíték van arra, hogy a Barclays már 2005-ben is manipulálta a Libort és az Euribort.
Ez minden idők legnagyobb banki pénzbüntetése globális szinten is. George Osborne brit pénzügyminiszter azonban csütörtökön, a londoni alsóházban tartott tájékoztatóján felfedte, hogy már az HSBC, a Royal Bank of Scotland, a Citigroup és a UBS is vizsgálat alatt áll az ügyben. Osborne szerint az FSA feltáró vizsgálata "sokkoló vádirat" a bankoknál a pénzügyi válság kirobbanása előtt eluralkodott magatartási kultúráról.
A BBC szerint a Barclays megígérte, hogy nyilvános jelentés készül az auditálók megállapításairól, továbbá a banki alkalmazottak részére új magatartási kódexet készítenek, s "záró toleranciát" tanúsít minden olyan jelenséggel szemben, amely árt a bank hírnevének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.