BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eladásra javasolja a magyar államkötvényeket a Raiffeisen

Közép- és Kelet-Európa (KKE) eddig ellenállt az eurózóna viharainak, és kedvező stabilitási helyzetben növekedett − nyilatkozta Peter Brezinschek, a Raiffeisen Research, a Raiffeisen Bank International AG (RBI) leányvállalatának vezetője.

A Raiffeisen vezető elemzője arra számít, hogy 2012-ben a KKE-régióban összességében átlagosan 2,6 százalékos GDP növekedés tapasztalható majd, 2013-ra pedig 3,2 százalék az előrejelzés. Ez jelentős különbség az eurózóna növekedési rátájával összehasonlítva, ahol a GDP várhatóan 0,3 százalékkal csökken majd 2012-ben, és csupán 2013-ban tér vissza a növekedési pályára (az előrejelzések szerint 0,8 százalékos növekedési ütemmel).

A KKE-régió egyes országainak növekedési kilátásai között a korábbról ismert különbségek 2012 második felében is fennmaradnak majd, állítja Brezinschek. − A sort Lengyelország 2,8 százalékos, illetve Oroszország 3,7 százalékos reál GDP-növekedéssel vezeti. Valószínűleg Szlovákia és Ukrajna is képes lesz majd 2,5 százalék körüli növekedési ütemet felmutatni.

A KKE-régióban az infláció is hasonlóan változatos képet mutat, mint a növekedés, vélekednek a Raiffeisen Research szakértői. − A fogyasztói árak Oroszországban, Ukrajnában és Romániában történelmi mélyponton vannak, míg a trend emelkedő képet mutat Magyarországon − magyarázta Brezinschek, akinek várakozásai szerint a költségvetési konszolidáció hatása leginkább Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban, Magyarországon, Romániában és Ukrajnában érződik majd. Ennek ellenére a vezető elemző hangsúlyozza, hogy a KKE-országok eladósodottsági szintje (Magyarország kivételével) messze elmarad az eurózóna átlagától. Brezinschek szerint a hiány csökkentésére már elkészültek a tervek 2012-re és 2013-ra vonatkozóan is.

A Raiffeisen Research szerint az eurózónában tapasztalható aggodalom fokozódása az euró gyengülésével karöltve az év közepén újabb viharos időszakhoz vezetett a devizák terén: miközben a lengyel zloty és a magyar forint jelentős mértékben erősödött, az orosz rubel, a román lej és a cseh korona gyengült. − Figyelembe véve az egyes országok monetáris politikáját, illetve azt a tényt, hogy Görögország kilépése az eurózónából nem jelent közvetlen veszélyt, 2012 második felében a KKE-devizák euróhoz viszonyított mérsékelt erősödését várjuk. Ez alól kivételt képez az ukrán hrivnya, a szerb dínár és a magyar forint − nyilatkozta Brezinschek, akinek várakozásai szerint csak a Cseh Köztársaság és Oroszország központi bankja fogja csökkenti a kamatokat.

A Raiffeisen Research véleménye szerint a kelet-európai kötvénypiacokat a harmadik negyedévben mindössze mérsékelt hozamemelkedés jellemzi majd. Az összes futamidőt érintő nagyobb ingadozásokra csak Magyarország esetében látnak esélyt; ez egybeesik a deviza gyengülő trendjével. Ennek megfelelően a helyi devizában kibocsátott magyar kötvények esetében eladási ajánlást tettünk − nyilatkozta Brezinschek, aki jelenleg csupán Lengyelország esetében adna vételi ajánlást.

A KKE-országokban a központi bankok új globális likviditási injekciói nyomán várhatóan a részvények területén is kibontakozik a fellendülés lehetősége. Ennek megfelelően Brezinschek a régió egészére vonatkozóan vételi ajánlást ad a nyári időszak elejére – véleménye szerint a legkedvezőbb áremelkedési lehetőségek Bécsben, Budapesten és Moszkvában lesznek majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.