Az elmúlt egy-két nap unalomba fulladó kereskedése után ma már lehet, hogy egy kicsit visszatér az élet a piacokra, a befektetők leginkább az Európai Központi Bank döntésére figyelhetnek. Ezért ma délután elképzelhető akár jelentősebb elmozdulás is. Felfelé 288 forintnál, lefelé 285, majd 282 forintnál látunk szinteket az EUR/HUF kurzusban.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Tegnap kissé gyengült a forint a romló nemzetközi hangulatban, azonban nagy elgyengülésről egyelőre nem beszélhetünk. A ma délutáni EKB kamatdöntés végre kimozdíthatja csipkerózsika álmából a piacokat. Addig továbbra is kivárás jöhet a forintban. A magyar kormány legutóbbi ötlete (a költségvetés felpuhításáról és a jegybank megadóztatásáról) egyelőre nem érte el a befektetők ingerküszöbét ebben a tikkasztó hőségben. Mindazonáltal ez az ügy erőteljesen befolyásolhatja az IMF-tárgyalásokat, és ha az ellentét kiéleződik a nemzetközi szervezetek és a kormány között, az akár a forint gyengülését is okozhatja. Egyelőre azonban nincs hivatalos válasz a nemzetközi szervezetektől, csupán annyit tudunk, hogy az EKB elkezdte vizsgálni az MNB-t az adófizetésbe bevonni szándékozó jogszabályt, a magyar jegybankelnök pedig élesen bírálta a tervet.
Az állampapírok másodlagos piacán tegnap csendes kereskedés mellett 2-8bp-os hozamcsökkenést regisztrált az ÁKK a referenciahozamokban. Ma 12 hónapos DKJ aukció lesz, a meghirdetett mennyiség 45 milliárd forint.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a tegnapi kereskedés során gyengült az euró a dollárral szemben, 1,261-ről 1,252-re csökkent a kurzus. A múlt heti EU csúcs által kiváltott eufória ugyanis kezd eltűnni a piacokról, ismét emelkedett mind a spanyol, mind pedig az olasz államkötvények hozama. A spanyol 10 éves hozam 6,2 százalékról 6,4 százalékra, az olasz pedig 5,6 százalékről 5,7 százalék fölé nőtt. A befektetők ma 25bp-os kamatcsökkentést remélnek az EKB-tól. Emellett a mai 3 Mrd eurós spanyol kötvényaukció lehet még fontos piacbefolyásoló tényező. Ami a tőzsdéket illeti, tegnap zárva tartottak a tengerentúli piacok, a Függetlenség napját ünnepelték az USA-ban. Az európai piacok lejtőre kerültek a nap elején, és az utolsó órák emelkedése sem tudta pluszba lendíteni az indexeket (CAC40 -0,11 százalék, DAX -0,2 százalék, FTSE -0,06 százalék).
Ázsiában a hongkongi index 0,26 százalékot, a Nikkei 0,36 százalékot a Shanghai index pedig 1,39 százalékot veszített értékéből. A határidős piacokon vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel. Az árupiacon eséssel indult a kereskedés a kőolajban, a 88 dolláros lokális csúcsról fordult le az árfolyam, és 87,6 dollárig esett a hajnali órákban. A norvég sztrájk folytatódása miatt további csúszások várhatóak az olajszállításokkal, de az olajexport leállásától egyelőre nem kell tartani. Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja a készletadatokat. Kőolaj terén 2,3 millió hordós csökkenésre számítanak az elemzők, míg benzin terén 1 millió hordós emelkedésre. Meglehetősen nyugodt kereskedés volt tegnap az arany piacán, az árfolyam 1.614-1.619 dollár között oldalazott.
Nem volt komolyabb piacmozgató hír tegnap. Az USA piacain nem volt kereskedés, és jelentősebb makroadatot sem tettek közzé. A befektetők ma az EKB kamatdöntésére figyelhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.