Csak a Mol-részvények megítélésén javított a régiós olajcégek közül tegnap a KBC Securities fundamentális elemzője. Szerinte az olajcég papírjainak fair értéke 19 100 forint, ami 13,8 százalékos drágulási lehetőséget jelent a csütörtöki záróárhoz képest. Az EU–IMF-megállapodás is drágulási lehetőséget tartogathat a Molnak. Az elemző szerint továbbra is elsősorban a kurdisztáni kitermelési lehetőség miatt emelkedhet az olajcég részvényeinek értéke.
A helyi politikai környezet tovább romlott az elmúlt három hónapban, ezért a befektetők gyakorlatilag teljes mértékben kiárazták az üzletet a részvény árfolyamából, de a kurdisztáni vagyon részvényenként 1886–6288 forintot érhet a Mol tulajdonosainak. Látványos költségcsökkentésbe is kezdett a cég, melyektől évente az EBITDA évi 500 millió dolláros növekedését várja a vezetés. A brókercég elemzője szerint ez a várakozás túl ambiciózus, és csak a cél harmada érhető el. A kitűzött eredmény elérése részvényenként 3850, annak harmada pedig 1950 forintot jelent. A brókercégnél negyedéves és éves viszonylatban gyengébb nettó profitra számítanak a régiós olajtársaságoktól a devizatartozások felértékelődése, illetve a készletek leértékelődése miatt. Továbbra is a kutató-termelő ágazatban látnak nagyobb fantáziát a finomító-kereskedő ágazattal szemben. Az idei év második felében az olajár a mai szinten maradhat, ami az előbbinek kedvez.
Mivel a globális makrogazdasági és olajpiaci környezet nem változott érdemben, az elemzőknek a régiós olajrészvényekre megfogalmazott véleménye cég- és országspecifikus tényezők miatt változott. Az OMV-re és romániai leányára, a Petromra megfogalmazott fundamentális ajánlásuk továbbra is vétel, sőt fair érték-becslésünket meg is emelték. Ennek egyik oka, hogy mindkét cég javuló jövedelmezőséget tud felmutatni. A Mol mellett mindkét cég alulértékelt versenytársaihoz képest. A Lotossal és az Unipetrollal szemben azonban még mindig pesszimisták. Előbbinél a Yme mező rejthet bizonytalanságokat, utóbbi pedig rendkívül túlértékelt a többi olajcéghez képest.
Úgy vélik, nem nagyon nőhet az elmúlt három hónapban több mint 35 dollárral csökkent ára. A szezonálisan gyenge kereslet mellett az extrém magas szaúd-arábiai termelés nagy tehernek bizonyult. Ráadásul az OECD országok nyersolajkészletei jelentős mértékben emelkedtek.
Ugyanakkor a nyári igények növekedése és a finomítói kapacitások emelkedése némileg növelheti az olaj iránti keresletet, de az iráni szankciók miatt is drágulhat az olaj. A kínálat ugyanis napi 0,4–0,5 millió hordóval csökkenhet az Irán elleni szankciók miatt. Nyomást helyezhetett volna a kínálati oldalra a norvég olajsztrájk is.
Úgy vélik, nem nagyon nőhet az elmúlt három hónapban több mint 35 dollárral csökkent ára. A szezonálisan gyenge kereslet mellett az extrém magas szaúd-arábiai termelés nagy tehernek bizonyult. Ráadásul az OECD országok nyersolajkészletei jelentős mértékben emelkedtek.
Ugyanakkor a nyári igények növekedése és a finomítói kapacitások emelkedése némileg növelheti az olaj iránti keresletet, de az iráni szankciók miatt is drágulhat az olaj. A kínálat ugyanis napi 0,4–0,5 millió hordóval csökkenhet az Irán elleni szankciók miatt. Nyomást helyezhetett volna a kínálati oldalra a norvég olajsztrájk is. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.