BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itthon a bankjegy az úr

Mind a bankszámlák számában, mind azok használati intenzitásában és módjában jelentős Magyarország lemaradása Európához képest.

Nem áll túlságosan jól hazánk a pénzforgalmi szolgáltatások használatában, hiszen mind a fizetési számlák száma, mind azok használati intenzitása elmarad az európai országok többségében megszokottól – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a Magyar Nemzeti Bank honlapján tettek közzé a napokban.
A 2010 végi adatokkal dolgozó elemzés szerint Magyarországon az egy főre jutó fizetési számlák száma éppen megközelítette a 1 darabot, ezzel európai összehasonlításban az utolsó harmadba tartozunk. Ennek ellenére elmondható, hogy nálunk is növekszik a bankszámlák száma, a háztartások döntő többsége lényegében már rendelkezik bankszámlával. Az egy főre jutó számlák száma viszont európai összehasonlításban így is csak Olaszországban, Spanyolországban, Lengyelországban és Csehországban kevesebb, mint nálunk.
A hazai fizetési számlák száma 2010 végére meghaladta a 10,2 millió darabot, ebből a pénzforgalmi szolgáltatók 950 ezret a gazdálkodó és egyéb szervezetek, 9,3 milliót a természetes személyek részére vezettek. A természetes személyek részére vezetett bankszámlák számában folyamatos növekedés figyelhető meg. A gazdálkodó szervezetek részére vezetett bankszámlák számában 2010-ben – valószínűleg a válság hatására – azonban kismértékű csökkenés mutatkozott.

Az elektronikusan elérhető fizetési számlák száma 2010-ben 6,2 millió volt, amely az összes bankszámla 62 százaléka. Az elektronikusan elérhető számlák számában tapasztalható folyamatos növekedés azzal magyarázható, hogy a hazai kis összegű fizetési piacon is egyre inkább teret nyernek a korszerűbb elektronikus fizetési megoldások, amelyekkel a számlatulajdonosok időt és gyakran pénzt is megtakaríthatnak.
A fejlettebb elektronikus fizetési megoldások elterjedésével folyamatosan csökken a papír alapú átutalások jelentősége, ám nem eléggé: az egy főre jutó ilyen utalások számában (31 darab/év) európai összehasonlításban, Szlovéniával együtt, az „élenjárók” közé tartoztunk. Ez két dologgal: a készpénz-átutalási megbízás (közismertebb nevén sárga csekk) intenzív használatával, és a papíralapú átutalások még mindig eléggé magas részarányával magyarázható.
Bár a pénzforgalmi szolgáltatókhoz elektronikus csatornákon keresztül eljuttatott átutalások részaránya folyamatosan nő, Magyarország az egy főre jutó elektronikus átutalások számát figyelembe véve mégis inkább a sereghajtók közé tartozik. Fejenként mindössze 29 átutalást indítottunk elektronikus csatornákon keresztül 2010-ben, ezzel a számmal jelentősen
elmaradtunk az élenjárók közül Finnországtól (140 darab), Luxemburgtól (108), Svédországtól és Ausztriától (97) is. Az egy főre jutó csoportos beszedések száma 2009-ben mindössze 7 volt: összehasonlításként Németországban 106, Ausztriában 101, Hollandiában pedig 79 volt az ilyen jellegű tranzakciók száma.


Bár a kártyás fizetések száma is folyamatosan növekszik nálunk, a hazai kártyákkal lebonyolított egy főre jutó kártyás fizetések száma mégis rendkívül alacsony, 21 darab. Mögöttünk csak Csehország, Görögország, Románia és Bulgária áll. (Utóbbi kettőnél 5, illetve 3 kártyás fizetést véhgez egy lakossági ügyfél évente.) A kártyás fizetések szempontjából a legfejlettebb piac Svédország, ahol majdnem kétszáz bankkártyás fizetést hajt végre egy átlagos lakossági ügyfél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.