BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

London mást várt az MNB-től

Londoni felzárkózópiaci-elemzők egyöntetű véleménye szerint a vártnál kevésbé utal a pénzügy-politikai enyhítés lehetőségére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának keddi kamatdöntő üléséről kiadott közlemény.

Az MNB pénzügy-politikai testülete nem módosította a 7 százalékos alapkamatot. A 4cast nevű vezető londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég szakértői a döntés bejelentése után írt kommentárjukban "valamelyest meglepőnek" nevezték, hogy az MNB-közlemény hangneme jórészt megegyezett az egy hónappal korábbival, jóllehet nemrégiben Gerhardt Ferenc monetáris tanácsi tag enyhítés lehetőségére utaló nyilatkozatot tett. A 4cast londoni elemzői szerint a keddi MNB-közlemény hangneme jó eséllyel hűteni fogja az ennek nyomán támadt kamatcsökkentési várakozásokat.

A londoni elemzői közösség az MNB monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt számos helyzetértékelésben foglalkozott azzal, hogy az elmúlt időszakban több monetáris tanácsi tag is felvetette a júliusi kamatcsökkentés lehetőségét. Az előzetes konszenzusos londoni elemzői vélemény azonban az volt, hogy egy ilyen döntés az IMF/EU-egyeztetések elkezdődése és a kockázati mérőszámok kétségtelen javulása ellenére is "idő előtti" lenne, és ártana az MNB hitelességének. A 4cast londoni elemzői a keddi MNB-ülés utáni kommentárjukban a monetáris tanácsi közlemény "kulcsmondatának" nevezték azt, amelyben a testület leszögezi, hogy az ingatag kockázati környezet és a célszint felett járó infláció továbbra is óvatos pénzügy-politikai alapállást indokol. A 4cast szakértői mindazonáltal azt valószínűsítették, hogy a júniusi 6:1 után ezúttal 5:2-re módosulhatott a kamattartás melletti, illetve a kamatcsökkentésre adott szavazatok aránya.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének felzárkózó térségi szakértői is annak a véleményüknek adtak hangot keddi kommentárjukban, hogy a kamatdöntő ülésről kiadott monetáris tanácsi közlemény hangneme a vártnál kevésbé volt enyhítésre utaló. A JP Morgan elemzői - Simor András MNB-elnök azon kijelentésére alapozva, hogy a monetáris tanács jelentős többsége a kamattartásra szavazott - szintén azt valószínűsítették, hogy 5:2 lehetett a szavazati arány, jóllehet a ház a keddi kamatdöntő ülés előtti prognózisában ennél szorosabb, 4:3-as megoszlást jósolt egyes külsős monetáris tanácsi tagok korábbi, enyhítésre hajló nyilatkozatai alapján.

A cég elemzői szerint a közleménynek az a kitétele, hogy az IMF/EU-megállapodás a kockázati megítélés tartós javulását eredményezheti, arra utalhat, hogy az MNB monetáris testülete esetleg megvárja az egyezmény megszületését a kamatcsökkentéssel. A JP Morgan elemzői közölték: ez megfelelne az ő várakozásaiknak, viszont ellentétben állna azzal az üzenettel, amelyet több monetáris tanácsi tag is közvetített az elmúlt hetekben, ráadásul jelenleg a piac is ennél korábbi MNB-kamatcsökkentést áraz. A cég londoni szakértőinek olvasata szerint a pénzügy-politikai testületet "nem aggasztják túlzottan" a vártnál rosszabb júniusi inflációs adatok. A JP Morgan elemzői közölték: mindent egybevetve továbbra is megfelelőnek tartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB 2013 első negyedének végéig összesen 1 százalékpontnyi kamatcsökkentést hajt végre, várhatóan októberi kezdettel. A ház szerint az IMF/EU-tárgyalások valószínűleg nehéznek bizonyulnak, és növekedett annak a kockázata, hogy a megállapodás a JP Morgan előrejelzésében szereplő októberi időpontnál későbbre csúszik.

A cég londoni elemzői szerint azonban Magyarország devizafinanszírozási igényei "erőteljesen arra ösztönzik" a kormányt, hogy az idei név vége előtt, de legkésőbb 2013 első negyedében hozzájusson az IMF-megállapodás jelentette támogatáshoz. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzői a keddi kamatdöntés után közölték: változatlanul azzal számolnak, hogy az MNB csak az új IMF/EU-egyezség megszületése után kezd kamatcsökkentésbe, és akkor is csak fokozatos ütemben. A GS elemzői szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy az IMF/EU-megállapodás az év vége felé létrejön, és ez lehetővé teszi, hogy az MNB 2012 végén fél százalékponttal, 2013-ban pedig további 1 százalékponttal mérsékelje alapkamatát, vagyis a ház jövőre 5,5 százalékig süllyedő MNB-kamatszintre számít.

A Goldman Sachs elemzői közölték ugyanakkor azt is, hogy nem várnak könnyű tárgyalási folyamatot a valutaalappal és az EU-val. Emellett látják annak a kockázatát is, hogy a kormány esetleg mindaddig halogatja a megállapodást, amíg a hazai piacon hozzá tud jutni finanszírozáshoz, és nem kell szembesülnie a tőkemenekítés, a devizatartalék-csökkenés vagy újabb forintgyengülési hullám veszélyével. A Goldman Sachs londoni elemzői a kockázatok közé sorolták azt is, hogy a monetáris tanács enyhítésre hajló tagjai "megpróbálkozhatnak egy kamatcsökkentés áthajtásával", amíg az IMF/EU-tárgyalások alátámasztják a forintárfolyamot. A GS közgazdászai szerint ugyanakkor egyelőre "idő előtti lenne" egy kamatcsökkentés, különösen a jelenlegi bizonytalan külső környezetben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.