Nagyjából stabilan, 288 forint környékén fejezte be a tegnapi napot az euró árfolyama, és ma délelőtt is itt hullámzik a kurzus. A kereskedés nem volt túl hektikus a forint piacán. A főbb szintek 285 és 290 forint környékén látszódnak.
Rövid hazai piaci áttekintés:
Nem volt jelentős változás tegnap a forint árfolyamában, és bár nap végére kisebb gyengülést lehetett látni a napközbeni szintekhez képest, így is 288 forint körül zárt az EUR/HUF kurzus. Kicsit azonban kilógott a sorból a hazai fizetőeszköz a régiót tekintve, ugyanis még az elmúlt időszakban komoly gyengülést felmutató román lejnek is sikerült erősödnie a közös európai fizetőeszközzel szemben (csakúgy, mint a cseh koronának és a lengyel zlotynak) míg a forintnak ez nem sikerült.
Azonban továbbra is többé-kevésbé igaz, hogy a magyar kormány legutóbbi tervei, amik a hiány növekedése felé mutatnak, és jó eséllyel nem fogják elnyerni a nemzetközi szervezetek tetszését, nem igazán okoznak jelentősebb forintgyengülést. Mindenesetre az említett intézkedésekből továbbra is adódhat kockázat a forint árfolyamára nézve.
Az ÁKK tegnap kisebb hozamcsökkenést regisztrált az éven túli állampapíroknál. A hozamok ebben a körben 1-5 bázisponttal csökkentek az adósságkezelő adatai szerint.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacokon az újabb európai aggodalmak miatt az euró gyengült tegnap a dollár ellenében. 1,231-ről 1,225-re változott az EUR/USD árfolyam jegyzése. A részvénypiacokon a tengerentúlon a negatív tartományban zártak az indexek (Dow -0,7 százalék, Nasdaq -1 százalék, S&P500 -0,8 százalék). Fontos makroadat nem látott tegnap napvilágot, főként a gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a piacokat: az Alcoa a vártnál jobb számai ellenére 4 százalék felett gyengült, míg az AMD a profit warningja után esett jókorát (-11,3 százalék). A távol-keleti piacokon az egy hete tartó lefelé mutató trend továbbra is kitart és ismételten negatív tartományban tartózkodnak az indexek (Nikkei: -0,6 százalék, Hang Seng: -0,3 százalék, Shanghai: -0,1 százalék). Az árupiacokon az arany tegnap érdemi esést mutatott, reggel azonban már áremelkedés látszik. Ezzel együtt tegnap az olaj árfolyama is csökkenést mutatott. A határidős tengerentúli indexek reggel vegyes képet mutattak.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A júniusi infláció 5,6 százalékos éves értéke összességében nem jelent meglepetést, mi ugyanekkora értékre számítottunk. A részleteket tekintve azonban látunk meglepetéseket: míg az élelmiszereknél a várt enyhe növekedés helyett csökkenés következett be, addig az alkohol és dohánytermékeknél, valamint a szolgáltatásoknál a vártnál nagyobb volt a drágulás. Emellett az egyéb cikkeknél (amelyek ára az üzemanyagok áresése miatt csökkent) is valamivel jelentősebb áresésre számítottunk. A maginfláció 4,8 százalékról enyhén, 4,9 százalékra nőtt. Az éves áremelkedés üteme a következő hónapokban egy picit tovább gyorsulhat 6 százalék környékére, amiben a telefonadó bevezetése, és az alacsony bázis is szerepet játszik. Év végére viszont az index 5,2 százalékra eshet. Jövőre a kormány most bejelentett jövedéki adóemelési tervei néhány tized százalékponttal megemelhetik az átlagos inflációt, így közel kerülhetünk a kabinet által várt 4,2 százalékos átlagos pénzromlási ütemhez. Az adattól nem várjuk a kamatpolitika jelentősebb változását: jöhetnének akár idén is kamatcsökkentések, de ahhoz meg kellene állapodni az IMF-fel.
Újra átírta a költségvetés tervezetét a kormány. A munkahelyvédelmi akcióterv fedezete továbbra sem látszik megalapozottnak, a kabinet ugyanis nagyon sokat vár a gazdaság fehéredéséből, a csökkenő kamatkiadásokból és az intézkedések miatt javuló gazdasági növekedésből. A 2,2 százalékos hiánycél jövőre így eléggé távolinak tűnik. Az viszont jó hír, hogy a tranzakciós illetékből várható bevételt csökkentette a kormány, ami reálisabbnak tűnik a korábbi várakozásoknál. Továbbra is gond azonban, hogy az illetéket MNB-nek és a Kincstárnak is fizetnie kéne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.