Az európai jó híreket még le tudta követni az amerikai piac, hiszen nem sokkal este 6 után tették közzé a híreket. Így nem meglepő, hogy Európában nagyobb emelkedést mutatnak a részvényindex határidők, mint az USA-ban, vagyis a japán szenvedés egyelőre oly nagyon nem hat meg senkit, inkább az európai válságkezelés fejleményei kötik le a befektetők figyelmét.
Technikailag a kép pozitív, s ezt a hírek is támogatják. A DAX és a BUX is a 20 napos mozgóátlagig csökkent a napokban, ahol most elrugaszkodni látszanak a tegnapi és a várható mai teljesítmény lapján. Hasonló megállapítás különben igaz a Dow Jones és az S&P 500 indexekre is annyi kikötéssel, hogy az utóbbi estében a 30 napos mozgóátlagról történik a fordulat, amely kicsit gyengébb relatív erőt jelent.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A spanyol kormány tegnap elfogadta a szigorú 2013-as költségvetést, melyben a 40 milliárd eurós megszorítást főleg a költségvetési oldal csökkentésén keresztül tervezik elérni. Az állami nyugdíjalapból pedig további 3 milliárd eurót átcsatornáznak a költségvetésbe. A spanyol gazdasági miniszter bejelentette továbbá, hogy még év végéig bemutatják az új nyugdíjtervezetet.
- A francia kormány a jelenlegi 4,5%-ról 3%-ra tervezi csökkenteni a költségvetési hiány nagyságát. Hollande francia elnök 20 millió eurós adóemeléssel szeretné ezt megvalósítani. Az intézkedés része, hogy az 1 millió euró fölötti jövedelemre 75%-os adót vetnek ki. A költségvetést ma 11 órakor teszi közzé a francia pénzügyminiszter.
- Amerikában tegnap jelent meg a friss munkanélküliségi adat, ami a vártnál lényegesen jobb lett. A várt 375 ezer helyett csak 359 ezer lett.
- A második negyedéves évesített GDP adat (harmadik becslés) a várt 1,7% helyett 1,3% lett.
- A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya a vártnál is nagyobb mértékben esett augusztusban. Az előrejelzett 5%-os visszaesés helyett 13,2%-os visszaesés volt tapasztalható.
- A német munkanélküliség a várakozásoknak megfelelő, 6,8% lett.
- Az olasz üzleti bizalom a várt feletti mértékű növekedést mutatott.
- A vártnál lényegesen kevésbé csökkenő spanyol kiskereskedelmi értékesítésről számoltak be. A várt 7,8%-os csökkenés helyett csak 2,1%-os csökkenés volt tapasztalható.
- A német kiskereskedelmi forgalom a várt 0,9%-kal szemben csak 0,8%-kal csökkent augusztusban.
- Angela Merkel ma délután öt órakor Németország jövőjéről beszél egy konferencián.
- A spanyol kormány ma teszi közzé 14 bank stressz tesztjének az eredményét.
- A végleges második negyedéves francia GDP adat a vártnak megfelelően 0,3% lett.
Olaj, arany:
- A tegnapi kínai likviditásbővítés és a spanyol költségvetési megszorítás elfogadása utáni kedvező globális hangulatban a tőzsdeindexekkel együtt a nyersanyagok is emelkedni tudtak.
- Az olaj árfolyama közel 2%-ot emelkedett tegnap. Árfolyama 90,08-ról 91,85-re változott.
- Az arany is hosszú fehér gyertyát hagyva tudott emelkedni. Unciánkénti árfolyama jelentősen, 1752,75 dollárról 1777,25 dollárra emelkedett.
Devizák:
- Tegnap végre sikerült magára találnia az eurónak. Az EUR/USD árfolyama 1,2873-ról 1,2913-ra emelkedett. Az árfolyamot befolyásoló tényezők közül a legfontosabb, hogy Spanyolország végrehajtotta a szükséges kiigazításokat és megszavazta az eddiginél is takarékosabb 2013-as költségvetést. Ráadásul Olaszországból és Spanyolországból is a várnál jobb makro adatokról számoltak be, miközben Amerikából vegyes adatok érkeztek.
- A tegnapi pozitív hangulatú kereskedésben a forint képes volt erősödni. Az EUR/HUF árfolyama 285,43-ról 283,72-re változott. A forint erősödését a pozitív hangulaton túl az is segítette, hogy Brüsszel egyelőre nem indít újabb kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen.
Távol-Kelet:
- A vezető ázsiai indexek közül a Nikkei 1,07%-ot esett, miközben a Shanghai index 0,91%-ot, a Hang Seng index pedig 0,38%-ot emelkedett.
- Igazi adatdömping zajlott ma reggel Japánban. A munkanélküliségi ráta a várt 4,3% helyett, csak 4,2% lett, azonban lényegében ez volt az egyetlen vártnál jobb adat. Az ipari termelés visszaesése év/év alapon a várt 3,4% helyett 4,3%-os volt. Az előző időszakhoz képest jelentős visszaesés látható az autógyártás terén is, a japán autóexport augusztusban 5,4%-ot csökkent az előző évhez képest.
- Már megszokottnak számít, hogy Japánban negatív infláció (defláció) van. A friss statisztikák szerint az infláció a várt -0,6% helyett -0,7% lett.
- Hétfőn egész hetet magába foglaló nemzeti ünnep kezdődik Kínában.
- Ausztráliában a várt alatti mértékben növekedett a magánszektornak folyósított hitelek állománya.
Határidős piacok:
- Emelkednek a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A Napi Gazdaság meg nem nevezett horvát lapértesülésekre hivatkozva azt állítja, hogy a horvát igazgatósági tagok le akarják váltani Áldott Zoltánt, az INA elnökét, mivel szerintük a vártnál lassabban halad a beruházási- és modernizációs program. Ez lényegében azt jelenti, hogy meg kívánják változtatni a részvényesi megállapodást, és ezt már júniusban jelezték a horvát kormány felé. A feszültség súlyosságát jelzi, hogy pl. az igazgatósági üléseken tilos mobiltelefont használniuk a tagoknak, írja a Napi Gazdaság. A MOL álláspontja szerint minden igazgatósági tag (nemzetiségétől függetlenül) azon dolgozik, hogy az INA teljesítményét javítsa. Az egyre éleződő feszültség nem jó a MOL-nak.
- Magyar Telekom: A Nemzetgazdasági Minisztérium Brüsszelnek küldött válaszlevelében kifejti, hogy a távközlési különadó szerintük megfelel az uniós szabályoknak. Úgy tűnik, a kifogás inkább csak formalitás, és végül mégsem módosítjuk majd a törvényt.
- A Magyar Telekom négy leányvállalata (KFKI, IQSYS, Dataplex, ISH) október 1-től beolvad a cég T-System nevű IT cégébe. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP és a legnagyobb tőzsdén jegyzett portugál bank, a Banco Espirito Santo együttműködési megállapodást kötött a kisvállalati ügyfelek jobb kiszolgálása érdekében. A megállapodás kiterjed mindazon országokra, ahol a két banknak érdekeltsége van. A portugál bank 25 országban rendelkezik operációval, míg az OTP a közép-kelet európai régióban aktív. A hír kedvező, de jelentős árfolyamhatásra nem számítunk.
- OTP, FHB: Patai Mihály, a bankszövetség elnöke elmondta, hogy a kedvezőtlen piaci környezet miatt továbbra is alacsony hitelezési aktivitással számolhatunk.
- A 4,99%-ról 5,01%-ra emelkedett a BlackRock részesedése a Richterben.
- Lezajlott a kistokaji visszasajtoló kút tesztelése, a PannErgy jelenleg a felszíni létesítményeket építi. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.